Başbakan Li Qiang, Özbekistanlı mevkidaşıyla görüştü

Başbakan Li Qiang dün Hangzhou kentinde 19. Asya Oyunları’na katılan Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov’la bir araya geldi.

Başbakan Li Qiang, Özbekistanlı mevkidaşıyla görüştü
Yayınlama: 09.10.2023
0
A+
A-

Başbakan Li Qiang dün Hangzhou kentinde 19. Asya Oyunları’na katılan Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov’la bir araya geldi.

Başbakan Li Qiang görüşmede, Çin’in iki ülke liderleri arasında varılan mutabakat doğrultusunda somut sonuçlar elde etmeye ve iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığı zenginleştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Li Qiang, Çin’in eskiden olduğu gibi gelecekte de Özbekistan’ın ulusal egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü koruma ve kendine özgü kalkınma yolunu izleme çabalarını destekleyeceğini ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında ikili ekonomik ve ticari iş birliği boyutunu genişleteceğini, altyapı ile enerji gibi alanlardaki iş birliğini sürdüreceğini dile getirdi.

Li Qiang, Çin şirketlerinin Özbekistan’a yatırım yapmalarını teşvik etmeye devam eden Çin hükümetinin daha sıkı Çin-Orta Asya kader birliğinin tesisi için elinden geleni yapacağını ifade etti.

Özbekistan Başbakanı Aripov, Hangzhou’da 19. Asya Oyunları’nın başarılı şekilde düzenlenmesini tebrik ederek, bunun Çin’in ekonomik ve sosyal gelişmesinin bir yansıması olduğuna işaret etti. Özbekistan’ın Tek Çin ilkesinde ısrar edeceğini ve Kuşak ve Yol’un inşasına katılmaya kararlı olduğunu kaydetti.

Aripov, Çin’in deneyimlerini benimsemeye hazır olduğunu, Çin’le her alandaki iş birliği derinleştireceğini, “3 Kötü Güç” olarak adlandırılan terörizm, bölücülük ve aşırıcılıkla ortaklaşa mücadele etmeye, Çin-Orta Asya ilişkilerini ilerletmeye hazır olduklarını söyledi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.