Başkan Soyer: “Kapı kapı dolaşarak çocuklara beslenme çantası dağıtıyoruz”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 4. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi kapsamındaki “Çocuğun Korunmasında Yerel Yönetimlerin Rolü” konferansında konuştu.

Başkan Soyer: “Kapı kapı dolaşarak çocuklara beslenme çantası dağıtıyoruz”
Yayınlama: 05.10.2023
0
A+
A-

İzmir’de düzenlenen 4. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi’nin üçüncü gününde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çocuğun Korunmasında Yerel Yönetimlerin Rolü” konferansına konuşmacı olarak katıldı.

“Çocukları mutlu etmek istiyoruz”

İlkini Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde hayata geçirdikleri Çocuk Belediyesi fikriyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Tunç Soyer, “Birleşmiş Milletlerin (BM) Çocuk Hakları’nın içeriğiyle ilgili ortaya koydukları bir manifesto var. Onlara baktığınız zaman bizim çocuk hakları ile ilgili pek bir şey yapmadığımız ortaya çıkıyor. Çocukların bugününü ıskalamamak için Çocuk Belediyesi’ni Seferihisar’da ayakları yere basan bir proje olarak ortaya çıkardık. Her 23 Nisan’da geleceğin büyüğü, Cumhurbaşkanı olarak koltuğa oturtma oyunu değildi amacımız. Çocukların yaşadığı şehir ile ilgili fikirlerini dinlemek, onları mutlu etmek için yola çıktık.  Çocuğa kulak verip onun taleplerini, hayallerini hayata geçirmek istedik. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde de Çocuk Meclisimizi kurduk” şeklinde konuştu.

“Her doğan çocuk bizim geleceğimiz”

Çocukların gelişimlerini destekleyecek pek çok projeye yürütücülük yaptıklarını dile getiren Başkan Soyer, “Hamilelik döneminden başlayarak anne ve 0-3 yaş dönemindeki çocukların gelişimine destek sağlayan İzmir95 projesi bunlardan sadece biri ve çok kıymetli bizim için.  Adını Dünya Sağlık Örgütü tarafından 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun ortalama boyu olarak kabul edilen 95 cm’den ilhamla alan proje kapsamında, ev ziyaretçileri bölgelerde belirlenen gebe kadınlarla, gebeliğinin yedinci ayında başlayarak doğum öncesinde 3 kere ve doğumdan sonra 2 haftada bir kere olmak üzere çocuk bir yaşına gelene kadar aileyi toplamda 27 defa ziyaret ediyor. Bu görüşmelerde bebeğin sağlıklı büyümesi için gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Bebeğin gelişimini destekleyen oyunlar ile kitapları ailelere tanıtarak bebek ve anneyle bu etkinlikleri sürdürüyor. Her doğan çocuk bizim geleceğimiz” dedi.

“Çocukları mahrum bırakmıyoruz”

Çocuk yoksulluğu ve çocuk yoksunluğu konusunda da açıklamalarda bulunan Başkan Soyer, okullarda beslenme çantası dağıtmak için bakanlığa yaptıkları başvurunun yanıtlanmadığını hatırlatarak “20 gram fındık, 50 gram kuru üzüm ve yaş meyve vereceğiz Bakanlık bize izin vermedi ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri kapı kapı dolaşarak çocuklarımıza o çantaları dağıtıyor. Biz çocuklarımızı mahrum bırakmıyoruz” diye konuştu.

Kongre sonucunda bildirge yayınlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği (ÇİİÖDER), Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği (ÇOKMED) tarafından organize edilen 4.Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi 2014 yılından başlayarak, iki yılda bir İstanbul, Ankara, Ünye olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapılıyor. Bu yıl İzmir’de düzenlenen ve 7 Ekim’e kadar sürecek kongrede Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen akademisyenler, bilim insanları konferanslara katılım sağlıyor. Kongre sonucunda ise çocuk koruma alanındaki bilinçlenmenin yaygınlaştırılması için ulusal, uluslararası alanlarda bildirge yayınlanacak.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.