BİLKENT CYBERPARK, TÜRKİYE-KAZAKİSTAN İŞ FORUMU’NUN İKİNCİ AYAĞINI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRDİ!

Bilkent CYBERPARK, 18-21 Eylül 2023 tarihleri arasında Ankara’da Türkiye- Kazakistan İş Forumu’nu gerçekleştirerek Türkiye ve Kazakistan’ın öncü firmalarını bir araya getirdi!

BİLKENT CYBERPARK, TÜRKİYE-KAZAKİSTAN İŞ FORUMU’NUN İKİNCİ AYAĞINI ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRDİ!
Yayınlama: 27.09.2023
12
A+
A-

Firmaların dış ticaret kapasitelerinin ve uluslararası rekabet düzeylerinin arttırılması vizyonu ile Kazakistan’ın Almatı ve Astana şehirlerinde 25-28 Nisan 2023 tarihlerinde Bilkent CYBERPARK tarafından Türkiye- Kazakistan İş Forumu gerçekleştirilmiştir. 15 Türk firmasının katılım gösterdiği forumda Kazakistan’da yer alan firmalar, kamu kurum kuruluşlar ile 500’ün üzerinde birebir görüşme gerçekleştirilmiştir. Somut başarıların elde edildiği Türkiye- Kazakistan İş Forumu (Almatı ve Astana) sonucunda Kazak firmalarının Türkiye tarafında daha fazla firma ile temas kurması gerektiği ve Ankara’da kurum ziyaretleri ile ilişkilerin pekişmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda, programın bir sonraki adımı olarak Türkiye- Kazakistan İş Forumu, Bilkent CYBERPARK tarafından 18-21 Eylül 2023 tarihleri arasında Ankara’da organize edilmiştir. Akıllı şehir teknolojileri, siber güvenlik, yapay zekâ, e-imza çözümleri, savunma sanayii, finansal teknolojiler ve pek çok sektörden 23 Türk ve 23 Kazak firmasının katıldığı Forum’da Türk ve Kazak firmalar arasında 200’ün üzerinde B2B görüşme gerçekleştirilmiş olup iş birliği ve stratejik partnerlik için önemli adımlar atılmıştır.

18 Eylül 2023 tarihinde Kazakistan bilişim firmalarının Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM)’a gerçekleştirdikleri ziyaret ile başlayan programda, üniversite- sanayi iş birliği ve araştırma merkezleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulunulmuştur. Ardından Türkiye-Kazakistan İş Forumu kapsamında Kazakistan Cumhuriyeti Ankara ve Tiran Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Sayın Sapiyev Yerkebulan makamında ziyaret edilmiştir.

19 Eylül 2023 tarihinde Kazak ve Türk firmaların bir araya gelerek iş birliği için ilk adımları attıkları B2B görüşmeler, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara ve Tiran Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Sayın Sapiyev Yerkebulan ve Bilkent CYBERPARK Genel Müdürü Sayın Faruk İnaltekin’in açılış konuşmaları ile başlamıştır. İki gün boyunca devam eden B2B görüşmeler ve kurum ziyaretleri kapsamında katılımcı firmalar uluslararasılaşma hedefleri kapsamında önemli bağlantılar kurma fırsatı yakalamış ve stratejik partnerlik görüşmeleri gerçekleştirmişlerdir. Bu görüşmeler sonucunda Forum’un somut başarı çıktısı olarak Kazakistan’da coğrafi bilgi sistemleri sektöründe öncü kurumlar arasında yer alan Kazakistan GIS Center ile Bilkent CYBERPARK ve katılımcı Türk bilişim firmaları arasında 4 iş birliği protokolü imzalandı. İmzalanan iş birliği anlaşmaları ile, Türk katılımcı firmalardan Cerebrum Teknoloji ile yapay zekâ teknolojileri, T2 Yazılım ile coğrafi bilgi, harita sistemleri, veri görselleştirme, Labris Networks ile siber güvenlik konularında firmalar arası ticari faaliyetlerin ilk adımları atılmış olup, iki ülke arasındaki ekonomik değerlere katkı sağlanmıştır.

Kaynak: SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.