Çin’in 1000 kilometre menzile sahip yeni hidrojenli kamyonu piyasaya çıktı

Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri Akademisi ve Teknoloji Grubu, Çin’in en yüksek kapasiteli araç sıvı hidrojen sistemi “SD1000”’i Beijing’de piyasaya sürdü.

Çin’in 1000 kilometre menzile sahip yeni hidrojenli kamyonu piyasaya çıktı
Yayınlama: 13.05.2024
6
A+
A-

Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri Akademisi ve Teknoloji Grubu, Çin’in en yüksek kapasiteli araç sıvı hidrojen sistemi “SD1000”’i  Beijing’de piyasaya sürdü. Bu yüksek kapasiteli araç, hidrojenli ağır kamyonların 1000 kilometrelik menzili aşmasına yardımcı olacağı bildirildi.

Sıvı hidrojenli ağır kamyonların çekirdek ekipmanlarından biri olan “SD1000”, Çin’in sıvı hidrojen ulaşım ve nakliye alanlarında gerçekleştirdiği önemli bir teknolojik atılım olarak kabul ediliyor.

Geliştiricisi China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), sıvı hidrojenli ağır kamyonların temel bileşenlerinden biri olan yeni sistemin, tamamen yerli olarak üretileceğini ve hidrojenle çalışan ağır kamyonların tek şarjla 1.000 kilometrenin üzerinde gelişmiş menzile sahip olduğunu açıkladı.

Yeni model, bir öncekiyle aynı boyutlarda ancak hacmi yüzde 20 daha fazla ve maliyeti de yüzde 30 daha düşük. CASC’den bir uzmana göre, 100 kilograma kadar hidrojen taşıma kapasitesi olan bu tank, sistem kalitesi, hidrojen depolama yoğunluğu ve yakıt ikmali süresi açısından uluslararası standartlara uyuyor.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.