CRR’de yeni sezon 7 Ekim’de başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu 2023-2024 konser sezonu, 7 Ekim’de, CRR Senfoni Orkestrası’nın vereceği “Yürek Isıtan Sanat Işığı” başlıklı konserle açılıyor.

CRR’de yeni sezon 7 Ekim’de başlıyor
Yayınlama: 04.10.2023
18
A+
A-

“Yürek Isıtan Sanat Işığı”

CRR Konser Salonu’nun, 7 Ekim akşamı gerçekleşecek sezon açılış konseri Hanna-Elisabeth Müller & CRR Senfoni Orkestrası – “Yürek Isıtan Sanat Işığı” başlığını taşıyor. CRR Senfoni Orkestrası, bu özel konserde, çağdaş operanın parlayan yıldızı dünyaca ünlü soprano Hanna-Elisabeth Müller’e eşlik edecek. Sahnedeki her anı, dinleyenler için unutulmaz bir deneyime dönüştüren Müller, dinleyicileri müziğin duygusal zirvelerine çıkarmayı vadediyor. Orkestra şefi Murat Cem Orhan yönetiminde gerçekleşecek konser saat 20.00’de başlayacak.

Konserin programı, müziğin evrensel dili Brahms'ın 1. Senfonisinin efsanevi melodilerinden, R. Strauss'un duygu yüklü Son Dört Lied’ine ve Ferit Tüzün'ün gurur kaynağımız olan 'Türk Kapriçyosu'na uzanan müzikal bir zaman yolculuğu niteliğini taşıyor.

Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Girişte Solda

Konserin hemen öncesinde saat 18.00’de CRR fuayesinde gerçekleşecek “Girişte Solda” müzik söyleşisine sanatseverler ücretsiz olarak katılabilecek. Müzikolog Ersin Antep moderatörlüğünde gerçekleşen “Girişte Solda”nın bu sezonki ilk konuşmacısı Prof. Dr. İlber Ortaylı. Sohbetin konuşma başlığı ise CRR Senfoni Orkestrası’nın vereceği konserin repertuvarıyla paralel olarak “Almanlar ve Kültür” olarak belirlendi.

2023-2024 konser sezonunun ilk üç ayında 112 etkinlikle sanatseveri karşılayan CRR Konser Salonu’nun konser programı ise şu şekilde:

CRR Konser Salonu’nda Ekim ayı:

Hanna – Elisabeth Müller & CRR Senfoni Orkestrası “Yürek Isıtan Sanat Işığı” – 7 Ekim – 20.00

Sezon açılış konserinde Şef Murat Cem Orhan yönetiminde, solist Hanna-Elisabeth Müller soprano eşliğinde özel bir gece müzikseverleri bekliyor. Türk Kapriçyosu ve Strauss'un Vier letzte lieder eserleri ile Brahms'ın Senfoni No.1'i konseri taçlandıracak.

Fonikler Köyü – Çocuklar ve Büyükler İçin Senfonik Masal – 8 Ekim – 11.30

Tolga Taviş'in yönetimindeki orkestra, “Fonikler Köyü” adlı senfonik masalı ile her yaştan müziksevere dokunacak, saygı, empati ve nezaket gibi erdemleri anlatacak.

Cumhuriyet Aşıkları – İBB Türk Halk Müziği Topluluğu – 11 Ekim – 20.00 – ücretsiz

İBB’nin “Demokrasi Yüzyılı” etkinlikleri kapsamındaki Cumhuriyet Aşıkları serisinde, Aşık Daimi unutulmaz eserleriyle anılacak. Konserin biletleri İstanbul Senin uygulaması üzerinden ücretsiz olarak temin edilebilir.

Tahir Aydoğdu ve 100. Yıl Cumhuriyet Koroları Konseri – 12 Ekim – 20.00

Tarihi bir anı yaşamak isteyen sanatseverlerin kaçırmaması gereken 100. Yıl Cumhuriyet Koroları Konseri'nde, koro şefi Tahir Aydoğdu yönetimindeki korolar, unutulmaz bir performans sunacak.

Jeremy Pelt, Anthony Wonsey, Ozan Musluoğlu – 13 Ekim – 20.00

Ozan Musluoğlu'nun “nine” albümünden unutulmaz bir caz deneyimi müzikseverleri bekliyor. Virtüözler Jeremy Pelt, Anthony Wonsey, Engin Recepoğulları ve Ferit Odman bu geceyi unutulmaz kılacak.

Helmut Deutsch ve Kartal Karagedik – 14 Ekim – 20.00

Bariton Kartal Karagedik ile piyanist Helmut Deutsch, Schubert'in mitoloji ve wanderer (gezgin) şarkılarını icra edecek. Büyülü bir müzik akşamına hazır olun.

Bale Masalları – Çocuk Balesi – 15 Ekim – 11.30

Çocuklar için özel tasarlanmış “Bale Masalları” gösterisi, büyülü anlatımıyla çocuklara keyifli bir deneyim sunacak.

Özgür Aydın – Bach Goldberg Varyasyonları – 15 Ekim – 19.00

Bach'ın bestecilik yeteneklerini ve dahiliğini gösteren Goldberg Varyasyonları, piyanist Özgür Aydın'ın yorumuyla CRR Konser Salonu'nda teknik zenginlik ve derin duygusal ifadeyle büyüleyici bir konser deneyimi sunacak.

Yüzyılın Yüzleri “Nükhet Duru”- 17 Ekim – 20.00

Uzun yıllardır hiç ara vermeden dillere düşen şarkılarıyla sahnede olan, Türk müziğinin eşsiz sesi Nükhet Duru’ya İBB Kent Orkestrası’nın eşlik edeceği unutulmaz bir geceye hazır olun.

İnci Çayırlı'ya Saygı Konseri – 18 Ekim – 20.00

CRR Türk Müziği Topluluğu, İnci Çayırlı'nın anısını yaşatacak, onun meşhur ettiği ve okumayı çok sevdiği şarkılardan oluşan bir repertuvar sunacak. Konserden önce İnci Hanım’ın kızı Canan Atalay tarafından fuayede bir konuşma yapacak.

La Mov Companıa De Danza – 19-20 Ekim – 20.00

La Mov Compania De Danza, modern dansın zirvesinde yer alan bir topluluk. Çağdaş dansın büyülü dünyasında kaybolmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir gösteri.

Chucho Valdes Quartet – 21 Ekim – 20.00

Caz tarihinin efsane piyanisti, 81 yaşındaki Chucho Valdes oldukça uzun bir aradan sonra yeniden İsstanbul’da! Valdes dörtlüsüyle, zihinlerden silinmeyecek bir caz deneyimi sunacak.

Szymanowski’den Rey’e Polonya – Türkiye İlişkilerinin 100. Yılı Senfonik Konseri – 22 Ekim- 20.00

Polonya – Türkiye ilişkilerinin 100. yılını kutlayan senfonik konserde Murat Cem Orhan yönetimindeki CRR Senfoni Orkestrası; soprano Elzbieta Nowotarska-Lesniak, mezzo soprano Asude Karayavuz, tenor Ufuk Toker ve piyanist Çağdaş Özkan’a eşlik edecek.

Burhan Öçal ve Alexey Botvınov – 25 Ekim – 20.00

Perküsyon virtüözü Burhan Öçal ve piyanist Alexey Botvınov, Doğu ve Batı müziğini harmanlayan özel bir projeyi CRR sahnesine taşıyor.

Güç Başar Gülle – 26 Ekim – 20.00

Güç Başar Gülle'nin “Synthetic Vision” projesi, müziği farklı boyutlarda deneyimlemek isteyenler için bir fırsat.

Kuva-yi Milliye Oratoryosu – 28 Ekim – 20.00

Kuva-yi Milliye Oratoryosu, tarihi bir anı yaşatmak için sahnede. CRR Senfoni Orkestrası'nın muhteşem performansına tanık olmak için bu geceyi kaçırmayın.

 

CRR Konser Salonu’nda Kasım ayı:

Anıl Şallıel – 166 Days – 1 Kasım – 20.00

Türkiye'nin önde gelen saksafoncularından Anıl Şallıel'in ilk solo albüm projesi “166 Days,” dünya şehirlerinden ilham alarak oluşturulan bir albüm. Jazz, etnik müzik ve rap gibi farklı türleri bir araya getiren bu proje, ünlü vokalist Sevda Alekperzadeh ile zengin bir performans sunacak.

Yüzyılın Yüzleri “Nida Tüfekçi ve Yücel Paşmakçı – 2 Kasım – 20.00 – ücretsiz

Nurettin İlhan yönetimindeki İBB Türk Halk Müziği Topluluğu’nun vereceği konser “Nida Tüfekçi ve Yücel Paşmakçı” başlığını taşıyor. Konserin biletleri İstanbul Senin uygulaması üzerinden ücretsiz olarak temin edilebilir.

The Bad Plus – 3 Kasım – 20.00

The Bad Plus, caz dünyasının en sıradışı ve dinamik topluluklarından biri olarak kabul edilir. 20. yılını kutlayan grup, yeni albümleriyle CRR sahnesine konuk olacak. Bu performansta, sıradışı gitarist Ben Moder de dâhil olmak üzere üyelerin yetenekleriyle dinleyicileri büyüleyecekler.

Necip Celal Andel anma konseri – 7 Kasım – 20.00

Bu özel konserde, Türk tango bestecisi Necip Celal Andel'in tüm tangoları seslendirilecek. Ayrıca, en ünlü Arjantin tangolarından seçmeler de sunulacak. Band-O-Neon orkestrası, solistleri ve dansçılarıyla bu büyüleyici gösteriyi sunacak.

Ata'ya şükran konseri – 10 Kasım – 20.00

CRR Senfoni Orkestrası’nın, “Her 10 Kasım” oratoryosunu icra edeceği bu anlamlı gecede, Türkiye'nin önemli sanatçıları solist olarak yer alacak ve Atatürk'e olan şükranlarını ifade edecekler.

Richard Bona – 15 Kasım – 20.00

Hem enstrümantal yeteneği hem de vokal performansıyla müziği geniş bir yelpazede dinleyici kitlesi tarafından takdir edilen Richard Bona, bas gitar ve şarkılarıyla sahnede olacak. Bona, Sylvain Luc ve Nicholas Viccaro gibi yetenekli müzisyenler ve caza kattığı etnik unsurlarla özel bir akşama imza atacak.

Steve Coleman ve Reflex – 17 Kasım – 20.00

Alto saksafoncusu ve besteci Steve Coleman, Rich Brown ve Sean Rickman ile birlikte Reflex üçlüsü olarak, modern cazın sınırlarını zorlayan bir performans sunacak.

Rembrandt Trio – 18 Kasım – 20.00

Rembrandt Trio, evrensel müziği temsil eden özel bir repertuvarla sahne alacak. Mevlana şiirleri, Bach motifleri, Çin halk şarkıları ve Türk-İran folklorundan esinlenerek, dinleyicilere unutulmaz bir deneyim sunacak.

Bale Masalları – Çocuk Balesi – 19 Kasım – 11.30

Tan Sağtürk'ün anlatımıyla “Bale Masalları,” büyük besteci Çaykovski'nin bale müziği eserlerinden oluşan özel bir performansla seyirciyle buluşacak.

100. Yıl Çocuk Korosu -20 Kasım – 20.00

Orkestralar Müdürlüğü yürütücülüğünde İstanbul’da yerleşik konservatuvarlar ve sanat kurumlarıyla yapılan iş birlikleri ile oluşturulan profesyonel çocuk korosu 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde ilk defa sahne alacak. Konserin biletleri İstanbul Senin uygulaması üzerinden ücretsiz olarak temin edilebilir.

Ayşegül Kırmanoğlu ve Bozok Quartet – 19 Kasım – 20.00

Ayşegül Kirmanoğlu'nun klarinet performansı, Bozok Quartet ile birleşerek özel bir müzikal deneyim sunacaklar.

Jo Stromgren Kompani – Made In Oslo – 22 Kasım – 20.00

İskandinavya'nın en başarılı bağımsız gruplarından Jo Strømgren Kompani, dans ve tiyatro karışımı “Made In Oslo” ile sanatseverlerle buluşacak. Made In Oslo, üç farklı koreografiyi bir araya getiriyor ve çağdaş yaşamın farklı yönlerini ele alıyor.

Can Çakmur ve CRR Senfoni Orkestrası – 25 Kasım – 20.00

Çetin Işıközlü şefliğindeki CRR Senfoni Orkestrası, genç piyanist Can Çakmur'a eşlik edecek. Beethoven ve Mozart'ın eserlerini seslendirecek. Konser, “Ustalık: Mozart’ın Bir Günlük Öğrencisi Betthoven” başlığını taşıyor.

Fonikler Köyü – Çocuklar ve Büyükler İçin Senfonik Masal – 26 Kasım – 11.30

Tolga Taviş tarafından hazırlanan “Fonikler Köyü,” empati ve nezaket gibi erdemleri anlatan bir senfonik masal olarak sunulacak.

Bireli Lagrene – 26 Kasım – 19.00

John McLaughlin, Paco de Lucia, Al Di Meola, Jaco Pastorius ve Weather Report gibi sanatçılarla çalışmış; caz gitarının tartışmasız kralı Bireli Lagrene gitar tutkunları için unutulmayacak bir konserle CRR’de.

Cumhuriyet Aşıkları “Murat Çobanoğlu ve Şeref Taşlıova   28 Kasım – 20.00 – ücretsiz

İBB’nin “Demokrasi Yüzyılı” etkinlikleri kapsamındaki Cumhuriyet Aşıkları serisi kapsamında gerçekleşen konserde Murat Çobanoğlu ve Şeref Taşlıova eserleriyle anılacak. Konserin biletleri İstanbul Senin uygulaması üzerinden ücretsiz olarak temin edilebilir.

CRR Türk Müziği Topluluğu – Muhlis Sebahattin Ezgi ve Neveser Kökdeş Şarkıları – 29 Kasım – 20.00

Muhlis Sebahattin Ezgi ve Neveser Kökdeş'in eserlerini seslendirecek olan CRR Türk Müziği Topluluğu, Gül Yazıcı ve Çiğdem Yarkın gibi misafir solistleriyle kıymetli bir musiki akşamına imza atacak.

Sirba Octet & Olten Filarmoni Orkestrası – 30 Kasım – 20.00

Sırba Octet ve Olten Filarmoni Orkestrası, Murat Cem Orhan yönetiminde sahnede olacak. Bu özel konserde, farklı enstrümanların bir araya geldiği bir performans dinleyicilere sunulacak.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.