Dışişleri Bakanlığı, Yiğitler Pile yolu mutabakatını memnuniyetle karşıladı

Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Birleşmiş Milletler Barış Gücü arasında Yiğitler-Pile yolunun yapımı konusunda varılan mutabakatı menuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı, Yiğitler Pile yolu mutabakatını memnuniyetle karşıladı
Yayınlama: 10.10.2023
7
A+
A-

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Birleşmiş Milletler Barış Gücü arasında Yiğitler-Pile yolunun yapımı konusunda varılan mutabakatın memnuniyetle karşılandığı ve KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından bu konu hakkında yapılan açıklamayı tümüyle desteklendiği belirtildi.

Açıklamada, insani bir proje niteliğindeki Yiğitler-Pile yolunun yapımı, ara bölgedeki karma Pile köyünde yaşayan KKTC vatandaşlarının kendi vatan topraklarına doğrudan ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla on yıllardır gündemde olduğu ifade edilerek, “Yolun yapılmasına ilişkin mutabakat, KKTC tarafının her daim ortaya koymakta olduğu yapıcı tutumun yeni bir örneğini teşkil etmektedir. KKTC’nin bu yaklaşımı, Ada’daki iki devletin işbirliğine dayanan yegane gerçekçi çözüm modelinin başarısına Türk tarafının sağlayacağı katkının da göstergesidir.” denildi.

Türkiye'nin, KKTC ile yakın eşgüdüm içerisinde bu hususun takipçisi olmaya devam edeceği belirtilerek, KKTC makamlarının da vurguladıkları üzere, mutabakat çerçevesinde Pile bölgesinde ve ayrıca ara bölgenin tamamında tasarlanabilecek veya icra edilebilecek projeler Kıbrıs Türklerinin onayına tabi olması gerektiğine dikkat çekildi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.