Dışişleri Bakanlığı’ndan AKPM’ye tepki

Dışişleri Bakanlığı, Václav Havel İnsan Hakları Ödülü’nün Türkiye’de hakkında mahkumiyet kararı bulunan bir kişiye verilmiş olmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi. Bakanlık, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) itibar ve inandırıcılığının ciddi şekilde zedelendiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan AKPM’ye tepki
Yayınlama: 09.10.2023
3
A+
A-

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Václav Havel İnsan Hakları Ödülü’nün, Türkiye'de hakkında yargı tarafından hükmedilen kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunan bir kişiye verilmiş olmasının kabul edilemez olduğu açıklandı.

Açıklamada bu ödülün Avrupa Konseyi’nin insan hakları idealine yönelik çabalarının hiçe sayılması anlamına geldiği belirtilerek “Bu ödülün, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin rehberliğinde faaliyet göstermesi gereken Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) çatısı altında verilmesi, Avrupa Konseyi’nin insan hakları idealine yönelik müktesebatının ve bu ideal uğruna uzun yıllardır sarfedilen müşterek çabanın hiçe sayılması anlamına gelmektedir.

Ödülün, hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunan bir kişiye verilmesi hukukun siyasileştirilmesine yönelik girişimlerin bir uzantısıdır. Ortak değerlerin korunmasına hizmet etmesi beklenen uluslararası kuruluşlar, bu tür siyasi gündem yaratma arayışlarına alet edilmemelidir. Yargı kararına saygısızlık oluşturan bu tasarrufla, AKPM’nin itibar ve inandırıcılığı ciddi şekilde zedelenmiştir.” ifadelerine yer verildi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.