Fatih Sultan Mehmet Kültür ve Sanat Merkezi hizmete açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Beylikdüzü Belediyesi iş birliği ile tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul’un Kurtuluşu’nun 100’ncü yılında hizmete girdi.

Fatih Sultan Mehmet Kültür ve Sanat Merkezi hizmete açıldı
Yayınlama: 06.10.2023
5
A+
A-

Bünyesinde; Enstitü İstanbul İSMEK, İBB Şehir Tiyatroları, Yuvamız İstanbul, spor salonları, gençlik merkezi, kapalı pazar alanı, çocuk sineması ve meclisi ile kütüphanenin de bulunacağı Fatih Sultan Mehmet Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışı için tören düzenlendi.

Merkez içindeki Sevgi Soysal Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen açılışa; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer, CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Rize Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ve sanatçı Şevket Çoruh katıldı.

Uzun yıllardır yaşadığı ve geçmiş dönem belediye başkanlığını yaptığı Beylikdüzü’nün Yakuplu Mahallesi’ne böylesi bir eseri kazandırmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten İmamoğlu, iş birliğinden dolayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’a teşekkürlerini iletti.

İmamoğlu, İstanbul’un 39 ilçesine eşit hizmet anlayışıyla yol yürüdüklerini vurgulayarak, açılışın İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yıl dönümünde yapılmasının önemine dikkat çekti.

İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in ve kenti düşman işgalinden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk’ün isimlerini Beylükdüzü’nde yaşatmaktan memnuniyet duyduğunu vurgulayan İmamoğlu, “5 yıla yakın işgal edilmiş bir şehirden bahsediyoruz. İstanbul'un 5 yıl değil, 5 saniye işgal edilmesini kim tasavvur edebilir? Edemeyiz. Dolayısıyla iki ismin bir araya gelişi gibi, aslında bu özenli günü tercihimizin altında da bu var.” dedi.

“Her birisi özel bir hikaye, her birisi özel bir an”

İmamoğlu, Atatürk’ün kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun oğlu Kemal Ulusu’yu yıllardır tanıdığını aktararak, bazı birimlere adları verilen isimlerle ilgili de şu ifadeleri kullandı:

“Neslican Tay'ı videolarından tanıdım. Sonra kaybedince, aramızda inanılmaz bir bağ olduğunu tespit etmiştim. Hissetmiştim demek ki. Sonra bunu yakınlarından duyunca, hüznümüz daha da arttı. Burada ismi yaşayacak. Evet, Arda'nın ‘Ekrem Amca’sıydım’ gerçekten. Çünkü uzun saçlı halini vadide hatırlıyorum. Çok özel bir çocuktu. Bir çocuğumuzu kaybettik. Sevgi Soysal ismi, çok özel bir isimdir kadın mücadelesi açısından yazdıklarıyla, bize bıraktıklarıyla. Ve Rasim Öztekin. Özel bir sanatçı, özel bir insan. Biz çok güzel duygularımızı birbirimize hissettirmiştik. Bugün, ismiyle burada çok özel bir salonu Beylikdüzü'müze kazandırdık.”

Merkezin yapımındaki iş birliğinden dolayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Çalık’a teşekkürlerini ileten İmamoğlu, “İnşallah hep birlikte, daha nice yıllar hem İstanbul'umuza hem de Beylikdüzü'ne ve bütün Türkiye'ye hizmet edeceğiz ve hizmetlerimizle Beylikdüzü'nü de İstanbul'u da bütün Türkiye'yi de şaşırtarak bütün insanlarımızın gönlünü kazanacağız. Bunu herkesin bilmesini istiyorum.” diye konuştu.

“Fatih, daha önce kaybedenlerin yaptıklarını yapmadı, değiştirdi”

“Fatih Sultan Mehmet nice komutanın nice insanın fethetmek istediği İstanbul'u fethetti” diyen İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Başkaları fethedemedi ama o fethetti. Özelliği aslında şuydu: Fatih Sultan Mehmet, daha önce kaybedenlerin yaptıklarını yapmadı, değiştirdi. İnsanlarda mantalite değişimini, komutanlarıyla oturup, onların fikirlerini, askerileriyle beraber mücadele biçimindeki değişimle, o değişiklikle 21 yaşında İstanbul'u fethetti. Bizim de gönülleri fethetmek için yol ve yöntem bulma zorunluluğumuz vardır. Memlekette itibarsız hale gelen siyaset alanının, siyasetçi sahasının itibarlı bir hale gelmesi için, hep birlikte çok güçlü bir değişime muhtaç olduğumuzu, milletimizin buna ihtiyaç duyduğunu ve hep birlikte bu yola katkı sunmamız gerektiğini buradan bir kez daha hem Beylikdüzü halkımıza hem de bütün İstanbulumuza duyurmak isterim. Zira bu dönemin fethi, gönülleri fethetmektir.”


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.