Fx analizi

Hafta Sonu başlayan sürpriz Filistin – İsrail gerilimi ile küresel piyasalar jeopolitik risklerin gölgesinde güne başlıyor. Fed’in beklenenden daha uzun faizleri yüksek tutabileceği endişesinin kırılganlık yarattığı ortamda, söz konusu gelişme bu riski artırıyor.

Fx analizi
Yayınlama: 09.10.2023
1
A+
A-

USD/TRY: Hafta Sonu başlayan sürpriz Filistin – İsrail gerilimi ile küresel piyasalar jeopolitik risklerin gölgesinde güne başlıyor. Fed'in beklenenden daha uzun faizleri yüksek tutabileceği endişesinin kırılganlık yarattığı ortamda, söz konusu gelişme bu riski artırıyor. Çatışmanın ne derece artabileceği veya gerilimin daha fazla bölgeye yayılıp yayılmayacağı gibi soru işaretleriyle petrol fiyatları da bu sabah sert bir yükseliş kaydediyor. Brent petrol %3'e varan primle 86,5 USD'ye yakın seyrediyor. Dolar endeksi (DXY) %0,4 primliyken, borsalar zayıf. Öte yandan, cuma günü ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde artsa da saatlik ücretler, işsizlik oranı gibi veriler destekleyici oldu. Borsalar ise veriye ilk etapta negatif tepki verse de kapanış pozitif tarafta gerçekleşmişti. Bu hafta, jeopolitik gelişmeler yakından izlenmeye devam edilecekken, ABD'de açıklanacak enflasyon verisi de önemli. Ayrıca, FOMC toplantı tutanakları da açıklanacak. Yurtiçinde ise sanayi üretimi, işsizlik oranı, cari işlemler dengesi gibi makro veriler izlenecek. Orta Doğu'daki gerginlik ile ilgili haber akışları ise önemli olmaya devam edecekken, gelişmenin şu aşamada TL varlıklar üzerindeki etkisinin çok fazla olmasını beklemiyoruz. Geçen hafta kısmi yükseliş eğilimiyle %0,7 oranında artarak 27,61 seviyesinden tamamlayan Dolar/TL'de söz konusu kapanışın üzerinde hafif yükseliş eğiliminin sürebileceğini düşünüyoruz.

 

EUR/USD: Jeopolitik risklerin gündeme geldiği ortamda Dolar taleple karşılaşıyor. Bu kapsamda da EURUSD'de baskı gözlemliyoruz. Cuma günü ABD'de açıklanan İstihdam Raporu sonrasında %0,3 oranında yükselişle günü 1,0586 seviyesinden kapatan paritede bu sabah 1,05 seviyesine doğru düşüş gözleniyor. Şu aşamada jeopolitik tarafta yumuşama işaretleri gözlenmeden Dolar dirençli durabilir. EURUSD de cuma kapanışının altında satıcılı seyredebilir. Aşağıda 1,0485 ve 1,0450 sıralı destekler olarak izlenebilir.

 

XAU/USD: Cuma günü ABD'de açıklanan İstihdam Raporu'nda tarım dışı beklentilerin üzerinde gelse de işsizlik oranı ve saatlik ücretlerdeki görüntü değerli madeni destekledi ve Ons Altın günü %0,7 primle 1.833 seviyesinden tamamladı. Bu sabah ise jeopolitik risklerle %1 primli seyreden Ons Altın'da gerek söz konusu risk gerekse de cuma günkü istihdam raporu destekleyici olmaya devam edebilir. Bu kapsamda, değerli madenin 1.835 desteğinin üzerinde kalarak alıcılı görüntüsünü sürdürebileceğini düşünüyoruz. Yukarıda ise 1.868 ise hedef olarak izlenebilir.

Kanak Ziraat Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.