Fx analizi

Jeopolitik risklerle haftaya tedirgin bir görüntüyle başlayan küresel piyasalarda sonrasında toparlanma eğilimi gözlendi. ABD borsaları da günü pozitif tarafta kapattı.

Fx analizi
Yayınlama: 10.10.2023
9
A+
A-

USD/TRY: Jeopolitik risklerle haftaya tedirgin bir görüntüyle başlayan küresel piyasalarda sonrasında toparlanma eğilimi gözlendi. ABD borsaları da günü pozitif tarafta kapattı. Fed üyelerinden gelen güvercin açıklamaların yansımaları öne çıkarken, ABD vadelileri bu sabah da hafif de olsa artı bölgede seyrediyor. Asya'da da borsa endeksleri genel olarak pozitif tarafta işlem görüyor. Fed üyelerinin yükselen tahvil faizi ile birlikte artan sıkılaşmanın faiz artışı yerine geçebileceğine yönelik ortak söylemleri piyasalara destek verirken, Fed'in önümüzdeki toplantıdaki faiz artırım ihtimali %10'larda fiyatlanıyor. Bu gelişme ve jeopolitik gerilimin etkisiyle, ABD on yıllık tahvil faizinde de belirgin bir düşüş görülüyor ki bu da daha önce faiz artışı kaynaklı piyasalarda gözlenen stresin azalmasına katkı yapmakta. Yurtiçi tarafta ise jeopolitik risklerin daha çok Borsa İstanbul üzerinde baskı yaptığını izlerken, ülke risk primimizde (5 yıllık CDS) sadece 5 baz puanlık artış gözlendi. TL'nin değer kaybı da sepet bazında (1 USD 1 EUR ortalaması) %0,2 ile sınırlı kaldı. Hafif yükseliş eğilimini koruyan ve dün 27,70 seviyesinden kapatan Dolar/TL'de ise sınırlı yukarı yönlü hareketlilik bu sabah devam ediyor. Günün geri kalanında bu eğilim sürebilir. Yurtiçinde ise ağustos ayına ilişkin sanayi üretimi ve işsizlik oranı izlendi. Buna göre işsizlik oranı %9,2'ye (Önceki %9,4) düşerken, sanayi üretimi yıllık %3,1 oldu. Beklenti %5 idi. Verilerin kur üzerinde önemli bir etkisi olmadı.

 

EUR/USD: İsrail-Hamas çatışması sonrası artan jeopolitik risklere karşı güvenli liman arayışı ABD'de tahvil rallisinde etkili oldu. Öte yandan Fed üyelerinden gelen güvercin mesajların ardından ABD 10 yıllık tahvil faizi, bu sabah %4,68 seviyesinde seyrediyor. Fed yetkililerinin açıklamalarının ardından piyasalarda Fed'in önümüzdeki toplantıdaki faiz artırım ihtimali %10'larda fiyatlanıyor. Paritede ise aylık ortalamanın bulunduğu 1,0610 seviyesinin aşılması durumunda 1,0640 direnç olarak takip edilebilir. Diğer taraftan olası geri çekilmelerde 1,0520 seviyesine kadar geri çekilme görülebilir.

 

XAU/USD: Jeopolitik risklerle haftaya alıcılı başlayan değerli madende, halihazırda devam eden Filistin – İsrail gerginliğinin kırılganlık yaratması ve Fed üyelerinden gelen güvercin açıklamalar destekleyici olmaya devam edebilir. Her iki gelişme de ABD on yıllık tahvil faizinin düşmesine katkı sağlamakta. Bu kapsamda dün %1,55 primle 1.862 seviyesinden kapatan Ons Altın'ın 1.844 desteğinin üzerinde kalarak aylık ortalamanın bulunduğu 1.883 bölgesine doğru yükselişini sürdürebileceğini düşünüyoruz. Ara direnç ise 1.868 seviyesinde.

Kaynak Ziraat Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.