Gram altında ibre tersine döndü!

Altın fiyatları düşüş serisine son vererek yükselişe geçti. Gram altın 1,600 TL sınırından döndü.

Gram altında ibre tersine döndü!
Yayınlama: 05.10.2023
2
A+
A-

Son 7 ayın en düşük seviyelerini gören gram altında ibre yukarı yönlü döndü. Ons altında yaşanan dalgalanma sonrası 1827 dolara kadar yükselirken çeyrek altın ve gram altın güne yükselişle başladı. Gram altın 1618 lira seviyelerine yükselirken, Cumhuriyet altını şu sıralar 11.280,00 liradan  liradan seyrediyor. Yarım altın ise 5.523 liradan işlem görüyor. 

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram altın: 1.618,94

Çeyrek altın: 2.762,00

Yarım altın: 5.523,00

Tam altın: 11.013,00

Cumhuriyet altını: 11.280,00 liradan satılıyor.

DOLARDA YATAY SEYİR

Dolar/TL’de kademeli yükseliş devam ediyor.

Dolar/TL 27,56, euro/TL 29,10 seviyesinde işlem görüyor.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, TBMM’de sunum yaptı ve komisyonun sorularını yanıtladı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan “Fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Son günlerde artan petrol fiyatlarının enflasyon beklentilerinde yukarı ilave baskı oluşturduğunu söyleyen Gaye Erkan “Bu unsurlar enflasyonun yıl sonunda enflasyon raporundaki tahmin aralığının üst sınıra yakın seyredeceğine işaret etmektedir.” dedi. Gaye Erkan, akaryakıtın enflasyonda risk unsuru oluşturabileceğini söyledi. 

Meclisteki sunumunda kendisine sürekli olarak doğrudan yatırım tekliflerinin geldiğini belirten TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan “İstediğimiz koşullarla kabul etmek istediğimiz için beni sürekli arıyorlar” dedi. Bir milletvekilinin “KKM’den çıkış için bir stratejiniz var mı” sorusuna Gaye Erkan “Menkul kıymetleştirilmesi zaman alacak ve altyapı isteyen işler. Dolayısıyla amacımız var olan altyapıları anlayıp inceleyip onun üstüne gerekleri de inşa edip TL enstrümanlarını derinleştirmek ve daha da çeşitlendirerek Türk lirasının hacmini artırmaktır. Bunlar oldukça da KKM’den geçiş daha sağlıklı olur” yanıtını verdi. 

Petrol fiyatlarında hızlı düşüş yaşandı! Merkez Bankalarının politika faizini daha uzun süre yüksek tutacağı beklentilerinin petrol talebini baskılayacağı düşüncesiyle petrol fiyatları yüzde 5 değer kaybetti. Bu gelişme enflasyonda epey yer kaplayan akaryakıt fiyatları için olumlu.

Bugün piyasalarda bankacılık ve rezerv verileri dışında önemli veri bulunmuyor. Dışarda ise ABD’de işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.