Günlük strateji

ABD hisse endekslerinde pozitif kapanışın ardından bu sabah Asya piyasalarında da pozitif bir seyir izlenmektedir. Tahvil faizlerinde son dönemdeki yükselişin, ABD’de dün açıklanan ADP istihdam verisi sonrasında hız kesmesi risk piyasalarını destekliyor.

Günlük strateji
Yayınlama: 05.10.2023
5
A+
A-

Bugün ne bekliyoruz? ABD hisse endekslerinde pozitif kapanışın ardından bu sabah Asya piyasalarında da pozitif bir seyir izlenmektedir. Tahvil faizlerinde son dönemdeki yükselişin, ABD’de dün açıklanan ADP istihdam verisi sonrasında hız kesmesi risk piyasalarını destekliyor. Bugün Japonya’da Nikkei225 Endeksi %1,55, Topix Endeksi %1,78 yükseldi. Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,36 arttı. Çin ana kara endeksleri tatil dolayısıyla hafta boyunca kapalı olacak. Güney Kore’de Kospi Endeksi %0,16 artıda, Kosdaq Bileşik Endeksi %0,30 ekside seyrediyor. MSCI Japonya dışı Asya Endeksi bugün %0,80 yükseldi. ABD’de pozitif kapanışın ardından vadeli kontratlar satıcılı bir açılışı işaret etmektedir. Avrupa piyasaları yükselişle açılışa hazırlanıyorlar. ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi dün %4,88 ile 2007 yılından beri en yüksek seviyeyi görürken ADP verisinin ardından %4,57’ye kadar çekildi. 10 yıllıkların faizi bu sabah %4,72 civarında seyretmekte. Bu bağlamda ABD’de yarın açıklanacak resmi istihdam verisi piyasaların kısa vadeli seyrinde kritik önemde olacaktır. Verinin beklenenden düşük gelmesi halinde risk piyasalarındaki iyimserliğin devam etmesi beklenebilir.

Bugün küresel veri takviminde ABD’de haftalık işsizlik başvuruları takip edilebilir. Geçen hafta 204 binden 210 bine yükseldiği tahmin edilen işsizlik başvurularında ağustos ayından bu yana düşüş eğilimi mevcut. Dört haftalık ortalamalarda da bu yılın ikinci yarısından itibaren düşüş eğilimi görülmektedir. İstihdam verilerinin iş gücü piyasasında gevşeme eğiliminin sürdüğünü işaret etmesine karşın sıkılık bir ölçüde devam ediyor. Zira Fed, eylül ayı para politikası toplantısında faiz artırımına gitmese de bu yıl daha fazla faiz artırımına gitme ihtimaline dair açık kapı bırakıp faizlerin beklenenden daha uzun süre ve daha yüksek seviyelerde kalabileceğinin sinyalini vermişti.

Piyasalarda dün ne oldu? Hafta ortasında Avrupa hisse endekslerinde karışık bir görünüm sergilendi. DAX Endeksi yatay alıcılı seyrederken FTSE 100 Endeksi %0,77 düştü. CAC 40 Endeksi ise 7 bin puan civarında stabil kaldı. ABD tarafında pozitif fiyatlamalar görüldü. Yaklaşık olarak Dow Jones Endeksi %0,30, S&P 500 Endeksi %0,70 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %1,30 arttı. Dolar Endeksi (DXY) 106,7 puana gerilerken EUR/USD paritesi 1,05’in üzerine çıktı. ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi 7,4bp düşüşle %4,72’ye indi. Emtia grubundan Brent petrol %5,71’lik güçlü düşüşle varil başına 85USD’ye kadar geriledi. Ons altın %0,31 değer kaybıyla 1.818USD’den işlem gördü. ABD’de ADP özel sektör istihdamı eylülde 89 bin arttı. Piyasa beklentisi artışın 150 bin olması yönündeydi. Euro Bölgesi’nde ağustos ayı üretici enflasyonu verileri açıklandı. ÜFE aylık bazda %0,6 artış ve yıllık bazda %11,5’lik düşüşle beklentilere paralel gerçekleşti.

BIST 100 Endeksi güne satıcılı bir görünümle başlamasının yanısıra kapanışa doğru sert satışlar gerçekleşti. Böylece Endeks günü %2,12 düşüşle 8.333 puandan tamamladı. Endeks’in işlem hacmi 150,19 milyar TL oldu. USD/TRY kuru 27,56 TL’ye ve EUR/TRY kuru 28,95 TL’ye yükseldi. Gram altınsa 1.615 TL’de yatay kaldı. TCMB verilerine göre TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru (REDK) eylülde 55,52 oldu. REDK, ağustosta 52,42 düzeyinde bulunuyordu.

TCMB eylül ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayımladı. Değerlendirmede; üniversite ücreti, okul servisi ve yurt ücreti gibi eğitimle bağlantılı kalemlerin yüksek fiyat artışları ile öne çıktığını belirten TCMB, kirada süregelen yükseliş eğiliminin güçlendiğini de ifade etti. Ayrıca enerji fiyatlarına da vurgu yapılarak enerji grubu fiyat artışında başta ham petrol olmak üzere enerji emtia fiyatlarındaki gelişmelerin etkili olduğu belirtildi.

Kaynak: Piramit Menkul


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.