Hacıyev’den Azerbaycan’ın Granada toplantısına katılmama kararına ilişkin açıklama

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, ülkesinin Granada toplantısına katılmama kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hacıyev’den Azerbaycan’ın Granada toplantısına katılmama kararına ilişkin açıklama
Yayınlama: 05.10.2023
2
A+
A-

Azerbaycan, Granada kentinde Almanya ve Fransa’nın girişimiyle düzenlenmesi planlanan Azerbaycan-Ermenistan toplantılarına katılmama kararıyla ilgili bugün açıklama yaptı. Hacıyev, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Fransa’nın Güney Kafkasya’da bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltalayan önyargılı eylemleri ve militarizasyon politikası ve Avrupa Birliği’nin bölgeye yönelik genel politikasını riske atan önyargılı eylemleri ve askeri politikası nedeniyle, Bakü’nün resmi ısrarına rağmen, bir bölge ülkesi olarak Türkiye’nin ikili görüşmeye katılmamasını kabul etmeyen Azerbaycan, Granada toplantısına katılmama kararı almıştır.”

“AZERBAYCAN ERMENİSTAN İLE MÜZAKERELERİ DESTEKLEMEKTEDİR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, Ermenistan ile ikili diyalog ve müzakereleri desteklediklerine dikkat çekerken, zirveye katılmama nedenlerinin katılımcı Ermenistan ile ilgili olmadığının altını çizdi. Hacıyev açıklamasında ayrıca “Aynı zamanda Azerbaycan, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi sürecine ve barış anlaşması görüşmelerine ilişkin doğrudan ve ikili diyalog ve müzakereleri desteklemektedir. 

Bu vesileyle İspanya’daki meslektaşlarımızı ve dostlarımızı Avrupa Siyasi Topluluğu’nun Granada’daki toplantısının başarılı bir şekilde düzenlenmesi dolayısıyla kutluyor ve ev sahibi ülke olarak Ermenistan-Azerbaycan diyaloğuna katkıda bulunma niyetleri dolayısıyla kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.