Halkalı tutulma nedir? Halkalı güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek? Halkalı güneş tutulması hangi ülkelerden görülecek?

Amerika semalarında ateş çemberi olarak da anılan halkalı Güneş tutulması gerçekleşecek.

Halkalı tutulma nedir? Halkalı güneş tutulması ne zaman gerçekleşecek?  Halkalı güneş tutulması hangi ülkelerden görülecek?
Yayınlama: 06.10.2023
19
A+
A-

14 Ekim’de görülecek “ateş çemberi” olarak da anılan halkalı Güneş tutulması, bilim insanlarına Güneş’i ve Dünya atmosferini daha yakından inceleme fırsatı sunacak. 

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Her yıl çeşitli güneş tutulmaları gerçekleşse de ‘ateş halkası’ şeklindeki bu tutulmanın nadir görülmesinin sebebi belirli bir ‘uydu dinamiğinin’ her zaman denk gelmiyor olmasından kaynaklanıyor.

Halkalı güneş tutulması, Ay’ın uydusu Dünya’ya en uzak noktada Güneş’e de daha yakın konumda olduğunda gerçekleşiyor.

Güneş ile Dünya arasına giren Ay, ateşten bir halka gibi beliriyor.

NASA İNCELEYECEK

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı‘nın (NASA) resmi internet sitesinden yayımlanan haberde, tutulma sırasında Güneş ışığındaki azalmanın Dünya’nın “iyonosfer” adı verilen atmosfer tabakasını nasıl etkilediğini incelemek için üç sondaj roketi fırlatılacağı belirtildi.

Haberde, Güneş tutulmalarının, bilim insanlarına Güneş’i ve onun Dünya ile benzersiz yollarla nasıl etkileşime girdiğini inceleme fırsatı verdiği vurgulandı.

BİR SONRAKİ 2046’DA GERÇEKLEŞECEK

NASA yetkilisi Kelly Korreck, CNN’e yaptığı açıklamada, NASA’nın, tutulma günü yerel saatle 11.30’dan itibaren Albuquerque, New Mexico, Kirbyville, Texas ve White Sands, New Mexico’dan görüntüleri canlı paylaşacağını belirtti.

Korreck, ülkenin söz konusu eyaletlerinde görülecek bir sonraki halkalı Güneş tutulmasının 2046’da olacağını belirtti.

“Bu fenomeni tekrar görmemiz uzun zaman alacak.” diyen Korreck, ABD vatandaşlarını Güneş tutulmasının tam olarak görülebileceği yerlere gitmeye çağırdı.

NASA Heliofizik Dairesi Direktörü Peg Luce, göz kamaştırıcı gök olayının milyonlarca kişi tarafından izlenebileceğini söyledi.

Ay’ın yörüngesi içinde Dünya’dan en uzak noktada bulunduğu esnada gerçekleşecek tutulmanın “ateş çemberi” olarak isimlendirilmesi, Güneş’i tamamıyla kapatamamasıyla oluşan halkalı görünümden geliyor.

HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI HANGİ ŞEHİRLERDE GÖRÜLECEK?

ABD’de, Pasifik zaman dilimiyle saat 09.13’te başlayacak tutulma Oregon, Nevada, Utah, New Mexico ve Texas eyaletlerinden izlenebilecek. Tutulma, California, Idaho, Colorado ve Arizona’nın belirli bölgelerinden de görülebilecek.

ABD’de gözlemlendikten sonra tutulma, Meksika, Belize, Honduras, Panama ve Kolombiya’dan da izlenecek ve son olarak Brezilya’nın Atlantik kıyısındaki Natal kentinde sona erecek.

Halkalı Güneş tutulması çeşitli aşamalarla gerçekleşirken, ilk olarak Ay, Güneş’in önünden geçmeye başladığında hilal şeklinde bir parçalı tutulma yaşanacağı aktarıldı.

Kısmi tutulmanın başlamasından 1 saat 20 dakika sonra Ay, doğrudan Güneş’in önüne geçerek “ateş çemberi”ni oluşturacak.

Ay, Güneş’in karşısındaki yolculuğunu sona erdirip, gözden kaybolmadan önce bir diğer kısmi tutulmanın meydana geleceği belirtildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.