İSO 500’de “sadece yalıtım malzemesi üreten” tek şirket İzocam oldu

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” 2022 listesi açıklandı. Türkiye’de yalıtım sektörüne 58 yıldır liderlik eden İzocam, sadece yalıtım malzemesi üreten tek şirket olarak sanayinin devleri arasında yer aldı.

İSO 500’de “sadece yalıtım malzemesi üreten” tek şirket İzocam oldu
Yayınlama: 04.10.2023
6
A+
A-

Türkiye’de yalıtım sektörüne 58 yıldır liderlik eden İzocam, bu yıl da “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” (İSO 500) sıralamasına girerek sanayinin devleri arasındaki yerini aldı. İSO 500 listesi, İstanbul Sanayi Odası tarafından; şirketlerin 2022 yılındaki üretimden satışları, net satışları, katma değeri, özkaynakları, aktif toplamı, vergi öncesi dönem kar/zararı, faiz, amortisman ve vergi öncesi kar/zararı, ihracat ve çalışanlar ortalaması ile belirlendi. 2022 yılında satış ve karlılıkta atağa geçen İzocam, bu başarısıyla İSO 500 sıralamasına 466’ncı sırada yer alarak, geçen sene olduğu gibi bu yıl da İSO 500 listesinde yer alan tek yalıtım şirketi oldu.

2015 Brand Finance Raporu’a göre Türkiye’nin en değerli 100 markası arasında gösterilen İzocam'ın her ihtiyaca uygun ürün ve çözümleri ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında dünya çapındaki önemli projelerin aranan markası olduğunu vurgulayan İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, Ülkemizde ve dünyada yalıtım sektöründe 7 farklı ürünü aynı çatı altında üretebilen tek şirket konumundayız. Günümüzde tüm yalıtım ürünlerinde sahip olduğumuz yüzde 23 pazar payı ile de sektör lideriyiz. Sektördeki lider konumlarını her yıl İSO 500 listesine girerek ve Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşundan biri olmayı başararak taçlandırdıklarını vurgulayan Savcı, “Kurulduğumuz günden beri ürün kalitemiz, çevreye saygılı üretimimiz, yalıtım bilincini geliştirmek için yaptığımız çalışmalar ve uzun yılların deneyim ve tecrübesi ile pek çok alanda elde ettiğimiz başarılarla birlikte ISO ilk 500’de daima yerimizi almaktayız. Bu yıl da İSO 500 listesinde yer alan sadece yalıtım üreten tek şirketiz. Türkiye’nin sanayi devleri arasında sektörümüzü temsil etmekten son derece mutlu ve gururluyuz.” şeklinde konuştu.

Yurtiçi ve yurt dışında başarı çıtasını yükseltiyor

2022 yılında hedeflerinin çok üzerinde bir başarı elde ettiklerini ve 2021 yılındaki cirolarına oranla yüzde 110’un üzerinde büyümeye imza attıklarını kaydeden İzocam Genel Direktörü Murat Savcı, “Türkiye’nin en büyük yalıtım ürünleri üreticisi olarak, 2023 yılına da üretim kapasitemizi güçlendirerek, ürün çeşitliliğimizi zenginleştirerek, tüm ürün gruplarında pazar payımızı artırma hedefiyle adım attık. 2023 yılının ilk 8 ayını değerlendirdiğimizde hedeflerimize ulaşma anlamında çok başarılı bir yıl geçirdiğimizi belirtmek isterim. Geçen seneye oranla satış rakamlarımızı yüzde 50’nin üzerinde artırdık. Miktarsal olarak ise özellikle Tekiz Sandviç Panel, Camyünü, Taşyünü, XPS ve EPS ürün gruplarımızda, çoğunlukla tam kapasite üretim yaparak ürün grubuna göre yüzde 20 ile yüzde 50 arasında değişen artışlar sağladık.” dedi.

Yurtdışı satışlarında da yeni pazarlar yaratarak büyüme elde ettiklerini belirten Murat Savcı, “2022 yılında 56 ülkeye 150’nin üzerinde bayi ve müşterimiz ile 770 bin m3 yalıtım malzemesi ihraç ettik. Türki Cumhuriyetler, Afrika, Balkanlar, Asya ve Orta Doğu’ya ihracat faaliyetlerimizi aralıksız devam ettirmekteyiz. İzocam, özellikle Orta Doğu ve Balkanlarda tercih edilen bir marka. Orta Doğu iklimlendirme pazarının en önemli üreticisi konumundayız. İhracat satışlarımız tüm ciromuz içinde yaklaşık yüzde 20’lik bir paya sahip ve bu oranı artırma hedefimiz doğrultusunda yeni pazar arayışlarımızı sürdürmekteyiz. Özellikle son yıllarda odaklandığımız Orta Afrika’daki pazar arayışlarımız önümüzdeki aylarda da devam edecek. BDT ülkelerinde ise tanıtım faaliyetlerimizi artırmayı hedeflemekteyiz.'' ifadelerini kullandı.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.