İsrail’de resmen ‘savaş hali’ ilan edildi

Hamas’ın İsraile karşı başlattığı operasyonun ardından İsrail Güvenlik Kabinesi, savaş durumunu ve bu kapsamda önemli askeri adımların atılmasını onayladı.

İsrail’de resmen ‘savaş hali’ ilan edildi
Yayınlama: 08.10.2023
5
A+
A-

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Dün gece Güvenlik Kabinesi, savaş durumunu ve bu amaçla önemli askeri adımların atılmasını onayladı.

Açıklamada, İsrail Devleti'ne Gazze Şeridi'nden başlatılan savaşın , 7 Ekim 2023 Cumartesi  saat 06:00'da başladığı aktarıldı.

Öte yandan Başbakan Benjamin Netanyahu, Gazze Şeridi'nde gerçekleştirilen geniş çaplı saldırılar sırasında Tel Aviv'deki Kirya'daki İsrail Hava Kuvvetleri Kontrol Merkezini ziyaret etti. Ziyarete Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Tomer Bar da katıldı.

Başbakan Netanyahu, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ile konuştu.  Netanyahu, görüşmede  liderlerin İsrail'in gerektiğinde kendini savunma hakkına tam desteklerini açıkça ifade ettiğini belirtti.

Ayrıca Netanyahu, (Emekli) Tuğgeneral Gal Hirsch'i esirler ve kayıp kişiler için koordinatör olarak atadı. Tüm hükümet bakanlıklarının, Hirsch'ın bu konudaki direktiflerini uygulayacakları kaydedildi.

 

 


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.