İYİ Parti’den Cumhuriyetin 100. yılı için para basılsın çağrısı

İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hakan Şeref Olgun, “Cumhuriyet’in 100. Yılı Kutlamaları”na ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Olgun, Cumhuriyetin 100. Yılı’nın Türk milleti için büyük önem arz ettiğini vurguladı.

İYİ Parti’den Cumhuriyetin 100. yılı için para basılsın çağrısı
Yayınlama: 10.10.2023
16
A+
A-

Olgun, “Şöyle bir başımızı kaldırıp etrafa baktığımızda 100. yıl kutlamaları ile ilgili hala somut bir adım görememekteyiz. Örnek verecek olursak, FETÖ’nün Türkçe olimpiyatları için bile para basan iktidar, 100. yıl için neden para basmıyor? Neden 100. yıla özgü hatıra paraları basılmıyor?” dedi.   

Partisi adına konuya ilişkin kanun teklifi verdiğini hatırlatan Olgun, “TBMM’yi ivedilikle kanunu çıkarmaya davet ediyorum. Çünkü şu ana kadar kutlamalarla ilgili olarak ülkede iktidar tarafından hiçbir faaliyet görünmemekte, ana muhalefet partisinin ise kongre dışında bir gündemi bulunmamaktadır.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan 23 Ekim 2020 tarihli 2020/13 sayılı genelge ile Cumhuriyet Bayramı 100. yıl kutlamalarının, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda yapılacağının belirlendiğine işaret eden Olgun, buna istinaden Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzalı tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderilen genelgede yer alan talimatlara dikkat çekti. 

“Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları, Türk milleti için iletişim ofisine ve genelgelere bırakılmayacak kadar büyük önem arz etmektedir” diyen Olgun, “Kutlamaların iktidarın bir nevi propaganda makamı olan İletişim Başkanlığı bünyesine bırakılması ve genelgede yer alan ve İletişim Başkanlığınca oluşturulan web sitesi incelendiğinde Cumhuriyetin 100. yılının öneminden ziyade iktidarın propagandasının yapıldığı aşikardır. Şöyle bir başımızı kaldırıp etrafa baktığımızda 100. yıl kutlamaları ile ilgili hala somut bir adım görememekteyiz. Örnek verecek olursak, FETÖ’nün Türkçe olimpiyatları için bile para basan iktidar, 100. yıl için neden para basmıyor? Neden 100. yıla özgü hatıra paraları basılmıyor?” diye sordu.  

AK Parti döneminde milli bayramlara farklı gerekçelerle katılım sağlanmadığına ve kutlamaların önemsizleştirildiğine vurgu yağan Olgun, kanun teklifine ilişkin şunları söyledi:

“100. yılın kutlamalarının bir kanunla kutlanması; Türkiye’nin Lozan sonrasında kat ettiği mesafenin, yabancı ülkeler tarafından da değerlendirilebileceği bir fırsat olarak görülmelidir. Bayrama pek çok ülkeden heyetin katılması, basın yayın organlarında övgü dolu sözlerle yer alması, Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası konumunu güçlendirmesi anlamına gelmektedir. Kutlamalar aracılığıyla dünyanın ilgisinin Türkiye’ye çekilmesi sağlanmalı, bu konuda Mustafa Kemal Atatürk’ün başarısı özenle vurgulanmalıdır. İşte bu sebeple teklifimizin kanunlaşması önemlidir.”

“Ayrım yapmaksızın tüm emeklilere verin”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında başta emekliler ve asgari ücretliler olmak üzere, tüm vatandaşların büyük bir ekonomik sıkıntı içinde olduğunu kaydeden Olgun, “İktidar her zaman olduğu gibi bu ekonomik sıkıntının faturasını yine vatandaşa kesmiştir. Ek motorlu taşıtlar vergisi koyarak, çeşitli tüketim ürünlerinde KDV oranlarını artırarak zaten sıkıntıda olan vatandaşa adeta eziyet edilmektedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı ardından açıklanan emeklilere yönelik 5 bin lira ödemenin, çalışan emeklilere verilmeyeceğine işaret eden Olgun, “Emekli vatandaş ihtiyacı olmasa çalışır mı?” diye sordu. Olgun, ödemenin ayrım yapmaksızın tüm emeklilere verilmesini talep etti.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.