Küresel piyasalar

Dün ABD piyasaları, beklentileri aşan JOLTS verisinin sıkılaşma patikasının gidişatına yönelik belirsizliği güçlendirmesiyle satıcılı seyir izledi. Makro veriler cephesinde, dün açıklanan JOLTS açık iş pozisyonları verisi Ağustos’ta bir önceki aya kıyasla 690k artarak 9,61 milyona çıktı.

Küresel piyasalar
Yayınlama: 04.10.2023
1
A+
A-

Dün küresel piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, beklentileri aşan JOLTS verisinin sıkılaşma patikasının gidişatına yönelik belirsizliği güçlendirmesiyle satıcılı seyir izledi. Makro veriler cephesinde, dün açıklanan JOLTS açık iş pozisyonları verisi Ağustos'ta bir önceki aya kıyasla 690k artarak 9,61 milyona çıktı. Piyasa beklentilerini aşan açık iş sayısının bu dönemde 8,80milyon seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. Açık iş sayısı, Temmuz'da 8,92 milyon olmuştu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler arasında profesyonel ve ticari hizmetler, finans ve sigorta, eyalet ve yerel yönetim eğitimi, dayanıklı olmayan mal imalatı ve federal hükümet yer aldı. İşe alım sayısı da Ağustos'ta 35k artarak 5,86 milyona yükseldi. Ülkede istifa ve işten çıkarılma dahil işinden ayrılanların sayısı ise aynı dönemde 38kartışla 5,68 milyona çıktı. Verinin ABD ekonomisinin iş gücü piyasasının güçlü durumda olduğunu koyarak Fed’in faiz artırım döngüsünün sonuna gelinmediğine yönelik beklentileri güçlendirmesiyle 2 yıllık tahvil faizi %5,15 seviyesine yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi de haftayı %4,84 ile 2007 yılından bu yana görülen zirve seviyeden tamamladı. S&P 500 endeksi %1,37 düşüşle 4.229,45 seviyesinden, Nasdaq endeksi %1,87 değer kaybıyla 13.059,47 seviyesinden kapandı. Dow Jones endeksi ise %1,29 düşüşle 33.002,38 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında da satıcılı seyir görülüyor. Özellikle ABD tahvillerinde öne çıkan satış eğiliminin tahvil faizlerine sirayet etmesi hisse senedi piyasalarında teknik düzeltmeye neden olması ve döviz piyasasında müdahale gereksinimini artırması piyasaların seyrinde etkili olan unsurlar olarak öne çıkıyor. Bu çerçevede MSCI Asya endeksinin bu sabah düşüş eğilimini üçüncü güne taşıyarak, Temmuz’da görülen zirveye göre %10 değer kaybetti. ABD vadelilerde de yatay seyir gözleniyor. Bugün ABD’de haftalık mortgage başvuruları, ADP özel sektör istihdamı değişimi, fabrika siparişleri ve ISM hizmet PMI verileri takip edilecek. 29 Eylül haftasına ilişkin haftalık mortgage başvurusu verisine ilişkin piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere 22 Eylül haftasına ilişkin veri haftalık bazda %1,3 düşüş kaydetmişti. ADP özel sektör istihdamı değişimi Eylül ayı verisinin 150k seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Fabrika siparişleri Ağustos ayı verisine yönelik piyasa beklentisi de aylık bazda %0,4 artış görüleceği yönünde. ISM hizmet PMI Eylül ayı verisinin de aylık bazda 1 puan düşüşle 53,5 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor. Alt endekslere ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunuyor. Hatırlanacağı üzere ödenen fiyatlar Ağustos ayı verisi aylık bazda 2,1 puan artışla 58,9 seviyesine yükselmişti. İstihdam verisi 4 puan artışla 54,7 seviyesinde gerçekleşmişti. Yeni siparişler verisi de 2,5 puan yükselişle 57,5 seviyesine çıkmıştı. Euro Bölgesi cephesinde de perakende satışlar ve ÜFE verileri takibimizde olacak. Perakende satışlar Ağustos ayı verisini aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,5 ve %1 düşüşler kaydetmesi bekleniyor. ÜFE verisinin de aylık bazda %0,6 artması öngörülürken, yıllık bazda %11,6 gerilemesi tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de dış ticaret dengesi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. Dış ticaret dengesi Ağustos ayı verisinin 59,9 mlr dolar açık olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 30 Eylül haftasına ilişkin verinin 210k seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 23 Eylül haftasına ilişkin devam eden başvurular verisinin ise 1,67 mn seviyesine hafif yükselmesi öngörülüyor. Asya cephesinde de Japonya’da reel kazançlar, maaş artışları ve hanehalkı harcamaları verileri izlenecek. Reel kazançlar Ağustos ayı verisinin yıllık bazda %2,1 düşüş kaydetmesi, maaş artışlarının ise %1,5 artış göstermesi öngörülüyor. Hanehalkı harcamalarının da %3,9 gerilemesi tahmin ediliyor. Cuma günü de ABD’de tarımdışı istihdam verisi takip edilecek. Eylül ayı tarımdışı istihdam artışının 170k seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İşsizlik oranının da %3,8 seviyesinden %3,7 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançların aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %4,3 artışlar kaydedeceği yönünde. Önümüzdeki Pazartesi günü ise NFIB küçük işletme iyimserlliği verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Ağustos ayı verisi aylık bazda 0,6 puan düşüşle 91,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Salı günü ise ÜFE verisine ek olarak, FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. ÜFE cephesinde manşet ve çekirdek verinin aylık bazda sırasıyla %0,3 ve %0,2 artış kaydetmesi bekleniyor. Yıllık veriye ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere Ağustos ayı manşet ve çekirdek verisi yıllık bazda sırasıyla %1,6 ve %2,2 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.