Küresel piyasalar

Dün ABD piyasaları, beklentinin altında gelen ADP verisinin Fed’in sıkılaşma patikasının sonuna yaklaşmış olabileceği yönündeki iyimserliği artırmasıyla alıcılı seyir izledi.

Küresel piyasalar
Yayınlama: 05.10.2023
1
A+
A-

Dün ABD piyasaları, beklentinin altında gelen ADP verisinin Fed’in sıkılaşma patikasının sonuna yaklaşmış olabileceği yönündeki iyimserliği artırmasıyla alıcılı seyir izledi.

Dün küresel piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, beklentinin altında gelen ADP verisinin Fed’in sıkılaşma patikasının sonuna yaklaşmış olabileceği yönündeki iyimserliği artırmasıyla alıcılı seyir izledi. Makro veriler cephesinde, dün açıklanan ADP özel sektör istihdamı Eylül'de 89K artışla piyasa beklentisinin altında gerçekleşti.

Ağustos ayı verisi de 177k’den 180k’e revize edildi. ABD'de JOLTS verisi güçlü bir istihdam piyasasına işaret etmişti. ADP verileri ise tüketici harcamalarını ve dolayısıyla ekonomiyi besleyen işgücü piyasasının daha da ılımlılaştığına dair kanıtları ortaya koydu. Fed’in faiz artırım döngüsünün sonuna gelinmiş olabileceğine yönelik beklentileri güçlendirmesiyle 2 yıllık tahvil faizi %5,05 seviyesine, 10 yıllık tahvil faizi de %4,73 seviyesine geriledi.

Bu çerçevede 2 yıllık-10 yıllık tahvil faizi farkı da -32,30 seviyesine iyileşme gösterdi. S&P 500 endeksi %0,81 artışla 4.263,75 seviyesinden, Nasdaq endeksi %1,35 değer kazancıyla 13.236,01 seviyesinden kapandı.  Dow Jones endeksi ise %0,39 artışla 33.129,55 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah Asya piyasalarında da alıcılı seyir görülüyor. Özellikle ABD cephesinde beklentinin altında kalan ADP verisi sonrası küresel tahvil faizlerinde öne çıkan ılımlı gerileme piyasalardaki risk algısını destekliyor. ABD vadelilerde de yatay karışık seyir gözleniyor. Bugün ABD’de dış ticaret dengesi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. Dış ticaret dengesi Ağustos ayı verisinin 59,9 mlr dolar açık olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

30 Eylül haftasına ilişkin verinin 210k seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 23 Eylül haftasına ilişkin devam eden başvurular verisinin ise 1,67 mn seviyesine hafif yükselmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var?

Yarın ABD’de tarımdışı istihdam verisi takip edilecek. Eylül ayı tarımdışı istihdam artışının 170k seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. İşsizlik oranının da %3,8 seviyesinden %3,7 seviyesine hafif gerilemesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançların aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %4,3 artışlar kaydedeceği yönünde. Önümüzdeki Salı günü ise NFIB küçük işletme iyimserlliği verisi takip edilecek.

Hatırlanacağı üzere Ağustos ayı verisi aylık bazda 0,6 puan düşüşle 91,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Çarşamba günü ise ÜFE verisine ek olarak, FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. ÜFE cephesinde manşet ve çekirdek verinin aylık bazda sırasıyla %0,3 ve %0,2 artış kaydetmesi bekleniyor. Yıllık veriye ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere Ağustos ayı manşet ve çekirdek verisi yıllık bazda sırasıyla %1,6 ve %2,2 artış kaydetmişti. Perşembe günü ABD’de TÜFE, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve bütçe dengesi verisi takibimizde olacak. Manşet TÜFE verisinin aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,3 ve %3,6 artışlar göstermesi bekleniyor.

Çekirdek verinin de aylık bazda %0,3, yıllık bazda da %4,1 artması bekleniyor. Bütçe dengesi Eylül ayı verisine yönelik piyasa beklentisi bulunmuyor. Hatırlanacağı üzere Ağustos ayı verisi 89,3 mlr dolar fazla olarak gerçekleşmişti. Asya cephesinde de Japonya’da ÜFE ve çekirdek makina siparişleri verileri izlenecek. Ağustos ayı ÜFE verisi aylık ve yıllık bazda %0,3 ve %3,2 artışlar kaydetmişti. Çekirdek makina siparişleri Temmuz ayı verisi de aylık ve yıllık bazda sırasıyla %1,1 ve %13 düşüşler kaydetmişti.

Cuma günü de ABD’de ithalat ve ihracat verileri takip edilecek. İthalat ve ihracat Eylül ayı verilerinin aylık bazda %0,6 ve %0,5 artış kaydetmesi bekleniyor. Cuma günü de Michigan tüketici güveni Ekim ayı öncü verisinin aylık bazda 0,,6 puan düşüşle 67,5 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de sanayi üretimi verisi izlenecek. Hatırlanacğaı üzere Temmuz ayı verisi aylık ve yıllık bazda %1,1 ve %2,1 düşüşler kaydetmişti.

Asya cephesinde de Çin’de ÜFE, TÜFE ve dış ticaret dengesi verileri takip edilecek. ÜFE Eylül ayı verisinin yıllık bazda %2,4 düşüş kaydetmesi bekleniyor. TÜFE verisinin de %0,2 artış kaydetmesi öngörülüyor. Dış ticaret dengesi verisinin de 71 mlr dolar fazla olarak gerçekleşmesi bekleniyor. İhracat ve ithalat verilerinin yıllık bazda sırasıyla %7,5 ve %4,5 düşüşler kaydetmesi öngörülüyor.

Kaynak: Halk Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.