Küresel piyasalar

Haftanın son işlem gününde ABD’de makro veri gündeminde istihdam verileri ön plana çıktı. Eylül ayı tarım dışı istihdam verisi piyasa beklentisi olan 170 binin oldukça üzerinde 336bin olarak açıklanırken, bir önceki ayın verisi olan 187 bin de 227 bine revize edildi.

Küresel piyasalar
Yayınlama: 09.10.2023
3
A+
A-

Cuma günü küresel piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD’de makro veri gündeminde istihdam verileri ön plana çıktı. Eylül ayı tarım dışı istihdam verisi piyasa beklentisi olan 170 binin oldukça üzerinde 336bin olarak açıklanırken, bir önceki ayın verisi olan 187 bin de 227 bine revize edildi. İşsizlik oranı ise beklentilerin hafif üzerinde %3,8 seviyesinde açıklanırken, ortalama saatlik ücretler aylık bazda %0,2 artışla yıllık bazda %4,2’ye geriledi. Makro verilerin ardından Allianz baş ekonomi danışmanı El-Erian yapmış olduğu açıklamada, yıl boyunca güçlü seyrini sürdüren istihdam piyasasının ardından açıklanan Eylül ayı tarım dışı istihdam verisininde beklentilerin üzerinde gelmesiyle, Kasım ayı FOMC toplantısında faiz artışının muhtemel olduğunu ifade etti. FED Watch’ta yer alan olasılıklara baktığımızda ise Kasım ayı FOMC toplantısında politika faizinin %72,9 olasılıkla sabit bırakılacağı yönünde. Makro veri gündemine ek olarak, FED yetkililerinden Bowman yapmış olduğu bir konuşmada, ABD’de enflasyonun yüksek olduğunu ve FED’in ana hedefi olan %2’lik enflasyona ulaşılması için faizlerin daha da artırılmasının ve bir süre daha yüksek seviyelerde tutulması gerektiğinin ifade etti. Ayrıca Bowman, son dönemde enflasyonda görülen aşağı yönlü eğilimin artan yüksek enerji fiyatlarıyla beraber terse dönebileceğini belirtti. Bu gelişmelere ek olarak, hafta sonu küresel piyasalarda İsrail ve Filistin arasında artan gerilim yakından takip edildi. Bölgede artan tansiyona ilişkin ABD Başkanı Joe Biden, Mısır, Türkiye, Katar ve Filistinli yetkililer ile iletişime geçtiğini söylerken, İsrail’i desteklediklerini açıkladı. Avrupalı liderlerden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Scholz ve İngiltere Başbakanı Sunak da İsrail’e desteklerini açıkladılar. ABD hisse senedi piyasaları haftanın son işlem gününde pozitif seyir izledi. S&P 500 endeksi %1,18 artışla 4.308,50 seviyesinden, Nasdaq endeksi %1,60 artışla 13.431,34 seviyesinden kapatırken, Dow Jones endeksi ise %0,87 kazançla 33.407,58 seviyesinden kapandı. Son gün gerçekleşen pozitif seyir paralelinde haftalık bazda Nasdaq ve S&P 500 endeksi sırasyla %1,60 ve %0,48’lik getiri elde ederken, Dow Jones %0,30 negatif bir seyir izledi. Avrupa piyasalarında haftanın son işlem gününde ABD piyasalarına paralel bir seyir gerçekleşse de haftalık getirisi negatif seviyede gerçekleşti. Son işlem gününde Almanya’da Dax endeksi %1,06 artışla 15.229,77 puana yükselirken, Fransa’da CAC40 endeksi %0,88 artışla 7.060,15 seviyesinden ve İngiltere’de FTSE100 endeksi %0,58 artışla 7.494,58 seviyesine yükseldi. Açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasında ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareketler izlendi. ABD 2 yıllık tahvil faizleri veri sonrasında %5,14 seviyesini test ederken, günü %5,08 seviyesinden tamamlarken, 10 yıllık tahvil faizleri %4,80 seviyesine çıktı. VIX endeksi ise 1,04 puan azalışla 17.45 seviyesine geriledi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında negatif bir görünüm izliyoruz. Nifty 50 endeksi %0,58 ve Shanghai %0,69 satıcılı seyir izliyor. Nikkei endeksi Spor ve Sağlık Günü, Kospi endeksi Hangul Günü nedeniyle bugün işlem görmüyor. Hang Seng endeksinde ise meteroloji tarafından yapılan tayfun alarmı nedeniyle işleme durduruldu. ABD vadelilerde de satıcılı seyir gözleniyor. Bugün ABD’de FED yetkililerinden Barr, Logan ve Jefferson’ın konuşmaları takip edilecekken; Euro Bölgesi’nde Sentix Yatırımcı Güven Endeksi takibimizde olacak. Bugün ABD’de kutlanacak olan Colombus Day nedeniyle tahvil piyasaları kapalı olacak.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de NFIB küçük işletme iyimserlliği verisi takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Ağustos ayı verisi aylık bazda 0,6 puan düşüşle 91,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Çarşamba günü ise ÜFE verisine ek olarak, FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. ÜFE cephesinde manşet ve çekirdek verinin aylık bazda sırasıyla %0,3 ve %0,2 artış kaydetmesi bekleniyor. Yıllık veriye ilişkin olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere Ağustos ayı manşet ve çekirdek verisi yıllık bazda sırasıyla %1,6 ve %2,2 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.