Logistech sektörün tüm bileşenlerini buluşturdu

İZFAŞ tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Logistech–Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı; sektördeki tüm paydaşlarını fuarizmir’de bir araya getirdi. Katılımcı ve ziyaretçilerine, lojistik sektörüne ait tüm tedarik ve ihtiyaç zincirinin bir arada olduğu bir deneyim sunan ve geçen yıla oranla iki kattan fazla büyüyen Logistech’i, yerli ve yabancı toplam 17 bin 188 kişi ziyaret etti.

Logistech sektörün tüm bileşenlerini buluşturdu
Yayınlama: 06.10.2023
6
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, İzmir'i lojistik merkez üssü yapma vizyonu doğrultusunda İZFAŞ tarafından geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Logistech – Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı, ikinci yılında iki kattan fazla oranla büyüyerek ihracat ve ithalatın itici gücü lojistik sektörünün tüm paydaşlarını buluşturdu. Kınay Taşımacılık ana sponsorluğunda düzenlenen Logistech’i, Almanya’dan ABD’ye, Çin’den Avusturya’ya Brezilya’dan Danimarka’ya dünyanın dört bir yanındaki 34 ülkeden bin 172’si yabancı, 33 ilden 16 bin 16’si yerli, toplam 17 bin 188 kişi ziyaret etti. Coğrafi konumu ve 8 bin 500 yıllık tarihiyle hep bir liman kenti olmasıyla doğal bir lojistik merkez olan İzmir, fuarla oluşan sinerjiyle bu konumunu perçinlemeyi hedefliyor. Fuarla İzmir’in ve Ege’nin lojistik performansının artması, sektörde kente ve ülkemize yeni yollar açılması, hem ülke hem de kent ekonomisine, ihracata da katkı sağlanması bekleniyor. Tüm bu amaçlara hizmet etmesi için düzenlenen Logistech, ikinci yılında da sektör temsilcilerinden tam not aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, “Lojistik İzmir için herhangi bir sektör değildir. Bu şehrin özü, ta kendisidir. Bu yüzden Logistech Fuarı bizim için çok kıymetlidir” sözlerini hatırlatan İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, “Başkanımız Tunç Soyer’in İzmir’i lojistikte öncü kent haline getirme vizyonu doğrultusunda, Logistech-Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı’nı bu yıl ikinci kez düzenledik. Fuarımız ilk yılına oranla hem katılımcı hem metrekare hem de ziyaretçi sayıları açısından iki kattan fazla büyüdü ve önemli bir işbirliği platformu oluşturdu. Tüm bunlar, sektörün ne kadar büyüdüğünü ve lojistikle ilgilenen birçok kişinin ve kuruluşun bu büyümeye katkı sağlamak istediğini de gösteriyor. Bu vizyonun, İzmir'in uluslararası ticaret koridorlarındaki konumunu güçlendireceği ve şehri uluslararası lojistikte önemli bir oyuncu haline getireceği açık. Bu hedefe ulaşmak için fuarımıza katkı sunan tüm sektör temsilcilerine ve paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. İZFAŞ olarak, tüm çalışmalarımızı, kentimizdeki kurumların, odaların, sivil toplum kuruluşlarının ve sektör temsilcilerinin desteğiyle tam anlamıyla bir güç birliği ile gerçekleştiriyoruz. Logistech’in de sektörü ileriye taşıyarak geçmiş yıllardan daha büyük bir ticaret hacmi yaratmasını, ülkemiz için çok güçlü bir ihracat potansiyeli oluşturmasını amaçlıyoruz. Fuarımız, önümüzdeki yıllarda da istikrarlı büyümesini sürdürerek lojistik sektöründe ülkemizin gücünü temsil etmeye, ihracata, istihdama katkı sağlamaya, sektörü İzmir’de dünyayla buluşturmaya devam edecek.” diye konuştu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, fuarın ilk yılına göre büyüdüğünü hatırlatarak, “Bu fuarın büyümesi ile ilgili hiçbir tereddüdümüz yoktu. Çünkü altında çok güzel bir ekip çalışması var. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başta olmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, tüm emeği geçenler ve sektörün dinamik yapısıyla bu fuar ortaya çıktı. Sektör çok dinamik, çok genç ve dünyadaki en popüler mesleklerden biri. Ticaret savaşların ve ticaret koridorlarından bahsedilen bir dönemdeysek lojistiğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu fuarın bu kadar gelişmesinin bir nedeni olması gerekiyor. İzmir, tarihi İpek Yolu’nun üzerindeki bir şehir, Baharat Yolu’nun, Kral Yolu’nun üzerinde olan bir şehir. Bugünün ticaret koridorları, aslında geçmişin ticaret yolları. İzmir, doğunun en batısı, batının da en doğusunda bir yerde. Türkiye’nin bir lojistik ülke olmasını diliyoruz. Biz de üzerimize düşen ne varsa yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu fuar da bunda önemli bir rol teşkil ediyor. Fuar mutlaka büyümeye devam edecektir, daha geniş bir yelpazeye hitap ederek tüm sektörü kapsayacaktır. Yürüyecek çok yolumuz var.” diye konuştu.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, “Bu yıl ikinci kez katıldığımız ve destekçileri arasında yer aldığımız Logistech Fuarı’nın İzmir’in gelişmiş ulaşım ağlarına ve ekonomik potansiyeline dikkat çekmesi açısından değerli bir rol üstlendiğini ve bunu başarıyla hayata geçirdiğini görmek sektörümüz ve üyelerimiz adına mutluluk verici.'' dedi.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.