Muğla’da Cumhuriyet’e İz Bırakan Kadınlar Semineri düzenlendi

Muğla Büyükşehir Belediyesi “Cumhuriyet’e İz Bırakan Kadınlar” semineri ve Cumhuriyet’in 100 yılına damga vurmuş 67 kadının fotoğraflarından oluşan sergi düzenledi.

Muğla’da Cumhuriyet’e İz Bırakan Kadınlar Semineri düzenlendi
Yayınlama: 06.10.2023
4
A+
A-

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını Muğla’da farklı etkinliklerle kutlayan büyükşehir belediyesi onur konuğu Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Muğla’nın ilk kadın Valisi Dr.Lale Aytaman olan “Cumhuriyet’e İz Bırakan Kadınlar” semineri ve sergisi düzenledi.

1991-1995 yılları arasında Muğla’da Türkiye’nin ilk kadın Valisi olarak görev yapan Lale Aytaman’ın onur konuğu olduğu seminerde Cumhuriyet ve Vatandaşlık Anlayışının Gelişimi konusunda Prof. Dr. Birsen Talay Keşoğlu, Cumhuriyet ve Kadın, Kadın Çalışmalarındaki Paradigmalar konusunda Doç. Dr. Sevgi Uçan Çubukçu, Cumhuriyet Dönemi Kadın Kimliğinin Biçimlenmesinde Eğitimin Rolü konusunda Doç. Dr. Aynur Soydan moderatör Kütüphaneci Emine Hatun Gür ile katılımcıları bilgilendirdi.

Seminere Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilk kadın Genel Başkan Yardımcısı, 2007 yılında Avrupa‘nın başarılı kadın sendikacısı seçilen, Cumhuriyetin 75. yıl dönümü nedeniyle 75 kadından biri olan, sendikacı, yazar, aktivist, kadın hakları savunucusu Yaşar Seyman’da seminere katılanlar arasındaydı.

“Cumhuriyet’e İz Bırakan Kadınlar” seminerinin onur konuğu olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Muğla’nın ilk kadın valisi Dr. Lale Aytaman seminerde yaptığı konuşmada bundan tam 32 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve tek kadın valisinin 48. hükümet döneminde Muğla’ya atandığını, Muğla’ya neden Gadın Muğla dendiğinin bu suretle daha iyi anlaşıldığını söyledi.

“Muğla ikinci 100 yılda da Atatürk devrimleri ile Cumhuriyet’in kalesi olmaya devam edecek”

“Cumhuriyet’e İz Bırakan Kadınlar” seminerinde konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında ana aktörün kadınlar ve onların yetiştireceği fikri, vicdanı, irfanı hür nesillerin olacağını söyledi ve Muğla’nın Atatürk devrimleri yolunda ikinci yüzyılda da üzerine düşeceğini yapacağını belirtti.

“Cumhuriyet’e İz Bırakan Kadınlar” seminerinden sonra Kadın Eserleri Kütüphanesi arşivleri kullanılarak hazırlanan İoanna Kuçuradi, Afife Jale, Semiha Es, Suna Korat, Sabiha Gökçen ve Türkan Saylan gibi Cumhuriyete iz bırakan 100 kadının fotoğraflarından oluşan, danışmanlığını Prof. Dr. Zehra Toska’nın yaptığı, Doç. Dr. Sevgi Uçan ve Hülya İskender’in içerik küratörü olduğu serginin açılışı yapıldı.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.