Orban’ın teklifi İsveç’i çileden çıkardı: Bizi aşağılamanın tadını çıkarıyor

İsveç ve Macaristan arasında yaşanan müzakere gerginliği İsveç basınında büyük tepkilere neden oldu.

Orban’ın teklifi İsveç’i çileden çıkardı: Bizi aşağılamanın tadını çıkarıyor
Yayınlama: 24.01.2024
2
A+
A-

 İsveç, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın, NATO üyeliği hakkında görüşme talebini reddetti.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, basına yaptığı açıklamada, Macar lider Orban’ın teklifiyle ilgili “Bu noktada müzakere etmek için bir neden görmüyorum. Elbette umduğumuz şey Macaristan’ın, üyeliği mümkün olan en kısa sürede onaylamasıdır.” dedi.

ORBAN İSVEÇ’İ MÜZAKEREYE ÇAĞIRMIŞTI

Orban, X’ten yaptığı paylaşımda, “İsveç’in NATO’ya katılımı hususunda müzakerelerde bulunmak üzere bugün Başbakan Ulf Kristersson’a Macaristan’a ziyaret gerçekleştirmesi için davet mektubu gönderdim.” ifadesini kullanmıştı.

İki ülke arasında yaşanan bu gerginlik İsveç medyasında büyük tepkiyle karşılandı.

Orban'ın teklifi İsveç'i çileden çıkardı: Bizi aşağılamanın tadını çıkarıyor

Dagens Nyheter gazetesinin konuya ilişkin analizinde “Orbán bir süre daha İsveç’i aşağılama şansının tadını çıkarıyor” başlığı kullanıldı.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

Başbakan, İsveç’i kontrol altında tutarak kendisi ve halkı için ayağa kalktığını gösteriyor. Örneğin ABD Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in kendisini tutumunu değiştirmeye çağırması, bu durumda Orbán açısından mükemmel bir şey; bu ona Washington ve Brüksel’e karşı sert davranması için bir fırsat daha veriyor.

KÜÇÜR DÜŞÜRME ŞANSI VERDİ

NATO içindeki veto hakkı ona, bir çeşit “Macaristan karşıtı” olarak gördüğü bir ülkeyi dehşet verici bir örnek olarak küçük düşürme şansı verdi.

Svenska Dagbladet gazetesi ise İsveç Başbakan’ı Viktor Orban’ı şantajla suçladı. Teresa Küchler imzalı analizde “Macaristan İsveç’in NATO başvurusunu onaylayan son ülke olmayacağını söylemişti ancak Türkiye onayı vermişken Başbakan yeniden müzakere teklifinde bulundu. Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, siyasette şantajın işe yaradığını defalarca kanıtladı.” ifadelerini kullandı.

Orban'ın teklifi İsveç'i çileden çıkardı: Bizi aşağılamanın tadını çıkarıyor

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.