Poyraz: ” Toplanan deprem vergileri Anayasa Mahkemesi kararında da yok sayıldı”

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, Anayasa Mahkemesi’nin ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptaline ilişkin başvurunun reddine ilişkin açıklama yaptı.

Poyraz: ” Toplanan deprem vergileri Anayasa Mahkemesi kararında da yok sayıldı”
Yayınlama: 06.10.2023
0
A+
A-

İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, Anayasa Mahkemesi’nin ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptaline ilişkin başvurunun reddinin yerinde olmadığını belirtti.

1999 depremi sonrası toplanmaya başlanan deprem vergilerinin bu kararla Anayasa Mahkemesince de yok sayıldığını kaydeden Poyraz, ”Türkiye böylesine bir ekonomik kriz içindeyken Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı, zaten 1999 sonrası getirilen ve nereye harcandığı muallakta olan deprem vergilerini dikkate almayarak, hükümetin basiretsizlik ve beceriksizliğini görmezden gelen, eksik tesis edilmiş bir karardır.” dedi.

Poyraz’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Ek MTV konusunda yayımlanan kanunun gerekçesine göre kanunun amacı 6 Şubat 2023 tarihinde tüm ülkemizi yasa boğan deprem felaketinin etkilerinin azaltılmasıdır. Bu gerekçe bile, 1999 depremini yaşamış ülkemizde çeyrek aşıra yakındır iktidar olanların basiretsizliğini ve iş bilmezliğini göstermektedir.  Bu konuya ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuru, 28 Eylül 2023 tarihinde normun Anayasa’ya aykırı olmadığına karar vererek başvurunun reddine karar vermiştir. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı, ek MTV’ye ilişkin 2001 ve 2003 kararları ile karşılaştırılmaktadır. Muhtemeldir ki Anayasa Mahkemesi de 2001 ve 2003 yılında verdiği kararları da merkeze alarak bir gerekçe ortaya koyacak ve bir içtihat oluşturmaya çalışacaktır.  Anayasa Mahkemesi’nin 2001 yılında “1999 depreminin” yarattığı etkilerin azaltılması amacıyla ek MTV’yi kabul ettiği karar, 2023’te verdiği kararla uyumludur. Keza AYM 2003 yılında ekonomik istikrarla ilgili ek MTV düzenlemesini ise iptal etmiştir. Bu kararı da 2001 ve 2023 kararlarıyla uyumludur.”


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.