Robotik cerrahi ile kişiye özel tedavi imkanı sağlanabiliyor

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Bombacı, diz protezi ameliyatlarında robotik cerrahi hakkında açıklamalarda bulundu.

Robotik cerrahi ile kişiye özel tedavi imkanı sağlanabiliyor
Yayınlama: 09.10.2023
6
A+
A-

“Robotik cerrahide gittikçe artan bir talep ve uygulama var” 

Teknolojik gelişmelerin hayatın hemen hemen her alanında önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Bombacı, “Bu gelişmelerin ortopedi ve tıpta yansımalarından biri de robotik cerrahi. Robotik cerrahi, diğer branşlarda değişik amaçlarda kullanılmakla beraber, ortopedi ve travmatoloji alanında daha çok protez cerrahisinde yer bulmuş durumda. Bu konuda gittikçe artan bir talep ve uygulama var.” şeklinde konuştu. 

“Endikasyon açısından büyük bir fark yok” 

Diz protez cerrahisinde hastanın hareket kabiliyetiyle birlikte yaşam kalitesini de artırmanın mümkün olabildiğini söyleyen Prof. Dr. Bombacı, şu bilgileri verdi: 

“Diz protezlerde eklemin bozulmuş olan yüzeyleri uzaklaştırılarak, metal ve plastik bir kaplama ile kaplanır ve hastanın ağrılı, hareketsiz dizi daha konforlu bir yaşam sürecek şekilde tedavi edilir. Robotik diz protezinde işlemleri, önceden planlanarak yapılan programa göre yürütüyoruz. Normal diz protezi ile robotik diz protezi arasında endikasyon açısından büyük bir fark yok. Ancak bazı durumlarda robotun belirgin avantajları mevcuttur. Sözgelişi, dizin üst ve alt bölümündeki kemiklerde oluşan büyük deformiteleri olan hastalarda yapılan diz protezi ameliyatları robotik cerrahi ile çok daha iyi sonuçlar alınacak şekilde uygulanabilir. Çünkü ameliyat başlamadan önce bacağın bir bütün olarak robota üç boyutlu tanıtılması mevcut deformitelerin sebep olacağı teknik zorlukları en aza indirir.” 

 “Cerrahın eğitimi, olaya müdahalesi oldukça önemli ve gerkeklidir” 

Diz protez ameliyatlarında yapılan robotik cerrahi de cerrahın deneyiminin önemine işaret eden Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Bombacı, sözlerine şunları ekledi:

“İnsanlar, robot deyince, ameliyatı kendi başına yapan bir teknoloji hayal ediyor. Elbette durum böyle değil. Robot, süreci daha iyi yönetmek için yardımcı teknolojik bir imkan olarak kullanılıyor. Robot kullanılan protez ameliyatlarında ameliyatı yapan, karar veren, zaman zaman kararı değiştiren ve ana hatları ile yöneten cerrahtır.”


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.