Shenzhen-Hong Kong- Guangzhou, Silikon Vadisi’ni tahtından etti

Dünya inovasyon endeksinin 16’ncı versiyonu, dünyanın en büyük bilimsel ve teknolojik kutuplarının Güneydoğu Asya’da bulunduğunu belirterek, San José-San Francisco aksını endeksin yaratıldığından beri ilk kez ilk beşin dışına, altıncı sıraya yerleştirdi.

Shenzhen-Hong Kong- Guangzhou, Silikon Vadisi’ni tahtından etti
Yayınlama: 04.10.2023
4
A+
A-

Dünya inovasyon endeksinin 16’ncı versiyonu, dünyanın en büyük bilimsel ve teknolojik kutuplarının Güneydoğu Asya’da bulunduğunu belirterek, San José-San Francisco aksını endeksin yaratıldığından beri ilk kez ilk beşin dışına, altıncı sıraya yerleştirdi. Klasmanın ilk beş sırasını Japonya, Güney Kore ve Çin paylaşıyor. Bu arada Çin podyumu domine ediyor; çünkü Shenzhen-Hong Kong- Guangzhou ikinci sırayı alırken, Beijing dördüncü Shanghai-Suzhou aksı ise beşinci sırada yer alıyor. 

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün endeksi her yıl inovasyon merkezine ve ülkeye göre bir bilanço çıkarıyor. Endeks 81 gösterge içeriyor ve inovasyon kavramının geniş bir konseptini geliştiriyor. İnovasyonu teşvik için gelişmiş ortam (hukuk devleti, altyapılar, Ar&Ge bütçesi vb) gibi kavramlar patent, önemli keşifler sonuçlar kadar dikkate alınıyor.

Önceki yılların raporlarına göz atıldığında Çin’in sürekli yükselen grafiği göze çarpıyor. Bu ülke dünyanın en inovasyoncu ilk 20 ülkesi arasına 2018 yılında  girdi. Beş yıl sonra Fransa’yı geçerek 11’inci sıraya yerleşti. Şu anda ise Çin Ar-Ge harcamaları en yüksek olan ilk beş ekonomi arasında ve bu beş ekonomi arasında bu yıl Ar-Ge giderleri yüzde 10’a yaklaşarak en çok artan ülke. Endeks şu anda Çin’de tam 24 adet bilim ve teknoloji merkezi sayıyor ki bu sayı dünyanın en büyüğü. Örneğin ABD’de bu türden 21 adet merkez mevcut. 


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.