Türk Ortodoks Patrikhanesi’nden Gazze tepkisi

Türk Ortodoks Patrikhanesi, Gazze’de vurulan hastaneye ilişkin açıklama yaptı.

Türk Ortodoks Patrikhanesi’nden Gazze tepkisi
Yayınlama: 18.10.2023
2
A+
A-

Türk Ortodoks Patrikhanesi'nden yapılan açıklamada Gazze’deki sivil hastanenin İsrail tarafından vurulması insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğu ve kabul edilemez olduğu belirtildi.

Savaş hukukunda yeri olmayan adımların atılmaya devam etmesi sivil halka zulmetmeye devam etmek olduğu vurgulanan açıklamada, “Türk Ortodoks Patrikhanesi Tarafların en kısa sürede işledikleri savaş suçlarına bir son verip, çatışmanın sebeplerini diplomatik bir zemine taşımaları artık bir zorunluluktur. Bu suçları işleyenlerin ise uluslararası mahkemelerce yargılanması sivil kayıpları geri getirmese dahi Dünya kamuoyuna bir ders niteliğinde olması açısından elzemdir. Uluslararası hukukun, güçlüler tarafından rafa kaldırılması kabul edilemez. Savaşların işgale ve soykırıma dönmesi, dünya devletlerinin 20.yy’dan ne denli ders alamadığının ispatıdır. Atılan bütün uluslararası adımlara rağmen, hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunun dünya kamuoyunda da geçerli olduğunu görmek büyük bir talihsizliktir.” ifadelerine yer verildi.

Türk Ortodoks Patrikhanesi'nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Uzun yıllardır, başta Yeşil Kuşak Teorisiyle başlayan ve Orta Doğu’ya nefes aldırmayan Batı politikaları Büyük Orta Doğu Projesi’ni doğurmuştur. Günümüze geldiğimizde ise artık bu politikaların ne denli Siyonist yanlısı olarak evrildiklerini görmekteyiz. Dünya kamuoyu tarafların işlediği savaş suçlarına sessiz kalmamalıdır. Hukukun askıya alındığı bu günlerde sivillere karşı işlenen suçlar planlarını başarıya ulaştırana kadar bitmeyecektir. Alınan bu yanlış kararların acilen durdurulması, sivillerin güvenliğinin sağlanması ve suçluların yargılanması şarttır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Dünyada barışın egemen olması için duacıyız.

“Adam öldürmeyeceksin.”

“İsa onlara, “Size sorayım” dedi, “Kutsal Yasa’ya göre Şabat Günü iyilik yapmak mı doğru, kötülük yapmak mı? Can kurtarmak mı doğru, öldürmek mi?”

“Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.””

 


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.