Uluslararası piyasalar

Dün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 211 bin kişilik beklentiye karşılık 207 bin kişi açıklanırken istihdamın hala çok güçlü kalmaya devam ettiğini gördük.

Uluslararası piyasalar
Yayınlama: 06.10.2023
2
A+
A-

Dün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 211 bin kişilik beklentiye karşılık 207 bin kişi açıklanırken istihdamın hala çok güçlü kalmaya devam ettiğini gördük. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly yaptığı açıklamada enflasyonun %2’lik seviyeye doğru çekilmesi ve işgücü piyasasının soğumaya başladığı görülürse daha fazla faiz artırımına gerek kalmayabileceğini belirtirken, Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, ABD ekonomisinin yumuşak inişe giden yolda ilerlemeye devam edeceğini, son bir yıl içinde, işsizlik oranı %4'ün altında kalırken bile enflasyon önemli ölçüde gerilediğini vurguladı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün sakin seyrederken bu sabah %4.74 seviyelerinden işlem görüyor. Dolar endeksinde ise düşüş sürdü ve dolar küresel bazda hemen hemen tüm para birimleri karşısında değer kaybetti. Euro Bölgesi’nde ise ECB üyesi ve Fransa MB Başkanı Francois Villeroy de Galhau yaptığı açıklamada son dönemde enflasyondaki düşüş ve uzun vadeli tahvil faizlerindeki yükselişin yeni bir faiz artırımına gerek bırakmadığını ancak faizlerin uzun bir süre bu seviyelerde tutulması gerektiğini kaydetti. ECB üyesi ve Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir ise ECB’nin geçen ay yaptığı faiz artışının muhtemelen son artırım olduğunu, ancak bu durumun Aralık ve Mart aylarındaki toplantılarda veriler görülene kadar emin olunamayacağını belirtti. Dolar endeksinin değer kaybetmesine paralel Eur/Usd ve Gbp/Usd paritesinde alımlar yaşandı. ABD borsaları ve Avrupa borsaları küresel piyasalarda faiz iyimserliğine rağmen yukarı gitmekte zorlanarak günü satıcılı kapatırken Dax endeksi ayrışarak günü pozitif tamamladı. Asya borsaları da Hong Kong öncülüğünde yükseliş kaydetti. Genel olarak küresel borsalarda satış süreci devam edebilir ancak kısa vadede bugün ABD’den gelecek veriler belirleyici olacaktır. Değerli metaller altın ve gümüşte dip seviyelerinden oyalanmaya devam ederken günü yataya yakın kapattılar. OPEC toplantısında arz kesintisinin aynen devam ettirilmesi kararı alınırken Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, Rusya'nın gönüllü petrol üretim kesintilerini derinleştirmeyi ya da üretimi arttırmayı gelecek ay değerlendireceğini söylemesinin ardından arz tarafında oluşan belirsizlik sonrası petrol fiyatlarında satışlar dünde devam etti. Arz kesintileri beklenildiği gibi 3. çeyrekte günlük 3 milyona çıkacaksa petrolde bu satışların kalıcı devam etmesi pek mümkün gözükmüyor.

 

Bugün gözler ABD’den gelecek istihdam verilerinde olacak. Fed gibi bizimde çok yakından takip ettiğimiz ücretleri gösteren ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0.3 gelmesi beklenirken, yıllık bazda ortalama saatlik kazançların ise %4.3 ile bir önceki aya paralel açıklanacağı tahmin ediliyor. Ücretlerdeki artış hızı yavaşlasa da ücret artışlarının devam ettiğini izliyoruz. Yaklaşık 7-8 aydır ücret artışları %43-%4.4 bandına oturmuş durumda. Son dönemde ABD’de tüketici harcamalarında yavaşlama izlesek de ücretlerdeki artışın tüketici harcamaları yoluyla enflasyonist baskıya ne kadar katkı vermeye devam edeceği konusunda önden bilgi de verecektir. İşsizlik oranının %3.8’den %3.7’ye düşmesi beklenirken, tarım dışı istihdamın da 171 bin kişi geleceği öngörülmekte. Bugün fiyatlama bazında dolar endeksini takip edeceğiz. Gelecek veriler sonrası dolar endeksinin 107.00 seviyesinin altında kalması halinde, dolar küresel bazda hemen hemen tüm para birimlerine karşı değer kaybedebilecekken küresel borsalarda da alım eğilimi devam edebilir. Ancak 107.00 seviyesinin  kırılması halinde dolar bu sefer küresel piyasalarda hemen hemen tüm para birimlerine karşı değer kazanabilecekken küresel borsalarda da değer kayıpları izlenebilir. Euro Bölgesi’nde ise sabah saatlerinde Almanya’dan gelen verilerde fabrika siparişleri aylık bazda beklentilerin üzerinde %3.9 artış kaydetti.

Kaynak Gedik Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.