Xi Jinping, ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ile görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün başkent Beijing’de yer alan Çin Halk Toplantı Sarayı’nda ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer’in başkanlığındaki ABD Kongresi heyetiyle bir araya geldi.

Xi Jinping, ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ile görüştü
Yayınlama: 09.10.2023
3
A+
A-

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün başkent Beijing’de yer alan Çin Halk Toplantı Sarayı’nda ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer’in başkanlığındaki ABD Kongresi heyetiyle bir araya geldi.

Xi Jinping, Çin-ABD ilişkilerinin dünyanın en önemli ikili ilişkisi olduğunu vurgulayarak, bu ilişkinin insanlığın geleceğini belirleyeceğini ifade etti. Xi, rekabetin ve zıtlaşmanın çağın eğilimine uygun olmadığını, bu tür yaklaşımların küresel sorunların çözümüne katkıda bulunmayacağını belirtti. Xi, “Thucydides tuzağına düşmek kaçınılmaz değil. Geniş dünya, Çin ve ABD'nin kendi gelişimleri ve ortak refahı için yeterli. İki ülkenin ekonomileri birbirine bağlı ve birbirinden fayda sağlıyor. Dünya, küresel salgın sonrası toparlanma, iklim değişikliğiyle mücadele, küresel ve bölgesel sıcak sorunların çözülmesinde Çin ve ABD’nin koordinasyonuyla işbirliğine ihtiyaç duyuyor. Çin ve ABD, büyük ülke olmanın getirdiği vizyonu göstermeli, sorumluluk üstlenmeli. İki ülke, tarihe, halka ve dünyaya olan sorumluluklarını yerine getirip, ikili ilişkilere doğru bir şekilde yaklaşmalı, birbirlerine saygı gösterip, barış içinde bir arada yaşamalı, işbirliği ve kazan-kazan ilkesini hayat geçirmeli, iki ülkenin mutluluğunu pekiştirmeli, insanlığın ilerlemesini hızlandırmalı ve dünya barışına katkı sağlamalı.” dedi.

Xi Jinping, Çin medeniyetinin 5 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, bu medeniyetin her çağın gereksinimlerine uygun kapsayıcılık, işbirliği ve barışçı düşünceye dayandığını belirtti. Xi, “Çin, ekonomik gelişme ve toplumsal istikrar konusunda iki büyük başarıya imza attı. Mutlak yoksulluğu tarihsel olarak ortadan kaldırdı ve orta halli refah toplumunu kapsamlı şekilde inşa edebildi. Bu başarıların temel nedeni, Çin’in kendi şartlarına uyan, halkın beklentilerini karşılayabilen ve halkın desteğini kazanabilen başarılı bir gelişme yolunu bulmasıdır. Çin, Çin’e özgü sosyalist yolda ilerlemeye devam edecek, Çin tarzı modernleşmeyi kapsamlı şekilde ilerletecek, barışçı gelişmeyi hiç şaşmadan sürdürecek, dünyanın diğer ülkeleriyle birlikte, insanlığın kader birliğini oluşturmaya devam edecek. Biz, daha fazla ABD Kongre üyesinin Çin’i ziyaret ederek Çin’in geçmişi, bugünü ve geleceğini etkin şekilde kavramasını olumlu karşılıyoruz. İki ülkenin yasama organları, Çin-ABD ilişkilerini iyileştirmek ve istikrarını sağlamak için daha fazla diyalog, iletişim ve değişimde bulunmalı ve karşılıklı anlayışlarını derinleştirmelidir. ” diye konuştu.

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, görüşmede ABD-Çin ikili ilişkilerinin sadece iki ülke için değil, aynı zamanda dünya barışı ve gelişimi için de hayati önem taşıdığını vurguladı. Schumer, Çin'in gelişimi ve refahının ABD halkı için de faydalı olacağını belirtti. ABD'nin, Çin'le karşıtlık oluşturma ya da ayrışma eğiliminde olmadığını ifade eden Schumer, Çin'le açık, içten ve karşılıklı saygıya dayalı bir diyalog ve koordinasyon kurmayı, ikili ilişkileri dengelemeyi ve bu ilişkilerin istikrarlı bir şekilde gelişmesini teşvik etmeyi hedeflediğini belirtti. Ayrıca, Schumer, ABD'nin Çin'le ticaret ve yatırım işbirliğini güçlendirme, iklim değişikliğiyle mücadele, uyuşturucu kaçakçılığına karşı birlikte hareket etme ve bölgesel çatışmaların çözümü gibi konularda işbirliği yapma arzusunda olduğunu vurguladı.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.