Yılmaz: “Mısır fiyatı en az 9.4 lira olmalı”

ŞANLIURFA-04.10.2023-HİBYA- Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Şube Başkanı Mustafa Yılmaz, mısırda üretimin sürdürülebilirliği için mısırın üreticiden 9,4 TL’ye alınması gerektiğini söyledi.

Yılmaz: “Mısır fiyatı en az 9.4 lira olmalı”
Yayınlama: 04.10.2023
1
A+
A-

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Yılmaz, mısırda dünya verimlerinin çok üzerinde verimler elde edilmesine rağmen üretimin tüketimi karşılayamadığını belirterek, “Dünya mısır verimi ortalaması 580 kg/da iken, Türkiye verim ortalaması 700-1000 kg/da aralığında değişmektedir. Ülkemizde daha çok hayvan yemi olarak kullanılan at dişi mısır, tane olarak veya silaj şeklinde kullanılmaktadır. Hibrit çeşitlerin kullanılmasıyla yıldan yıla verim artışlarında belirgin artışlar olduğu gözlenmiştir. Verim artışı olmasına rağmen artan girdi maliyetleri üreticinin belini bükmüştür.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, ülkenin yıllık toplam mısır ihtiyacının yaklaşık 10 milyon ton olduğunu, üretimin ise bu yıl 8,2 milyon ton olmasının beklendiğine değinerek,  “2.98 milyon tonluk kısım ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Şanlıurfa’da ise 2023 yılında yaklaşık 1 milyon 600 bin dönüm mısır ekilmiş bununda karşılığı yaklaşık 1 milyon 600 bin ton ürün rekoltesi beklenmektedir. Artan tüketim ithalatla karşılanıyor. Türkiye sadece ithalata 2022 yılında 2 milyon  983 bin ton olarak gerçekleşti ve mısır ithalatına ödenen döviz ilk kez 1 milyar doları aştı.” dedi.

2023 yılının ilk 6 ayında se 1 milyon 505 bin ton ithalat yapıldığını kaydeden Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Mısırda desteklemeler çok yetersiz, mazot desteği 86 TL/da, gübre desteği ise 21 TL/da toplamda dekara 107 TL/da ve ürün prim desteği ise kg/3 krş bu destek bu yüksek maliyetler içinde hemen hemen yok gibi. bir yılda artan girdi maliyetleri, artan enflasyon dikkate alınmadan üretici yalnız bırakılmıştır. Ülkemiz çiftçisine gerekli destek sağlanırsa üretimimiz tüketimimizi karşılayacak seviyeye rahatlıkla ulaşacaktır ve yurtdışına ödediğimiz döviz ise ülkemizde kalacaktır. Mısırın yüzde 75’i yem sektöründe kullanılmakta kalan yüzde 20’lik bölümü nişasta-glikoz sanayisinde, yüzde 5’i ise endüstri sektörü, yağ üretiminde ve tohumluk olarak kullanılmaktadır.”

Yılmaz, üreticinin üretime devam edebilmesi için maliyetin esas unsurları olan tohum, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi temel unsurların sübvanse edilmesinin artık kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Çiftçinin önünü görebilmesi için ürünün alım garantisinin olması gerekiyor. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube olarak 2023 yılı ikinci ürün Mısır kilogram maliyetini yaptığımız maliyet analizine göre 6.96TL. olarak belirledik. Üretim maliyetlerinin bir yılda yüzde 200- 300 artış göstermesinden dolayı ikinci ürün Mısır üretici satış fiyatının en az 9.74 TL’nin altında olmaması gerekiyor. 3 kuruş olan Mısır prim desteğinin ise en az 1 TL olması artan maliyetlerden dolayı kaçınılmazdır.” açıklamasında bulundu.


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.