Yurt dışı hisse senetleri analizi

The Walt Disney Company (DIS); Trian, şirketteki 2.5 milyar doları aşan hisse değeriyle Disney’in en büyük yatırımcılarından biri haline geldi. Nelson Peltz’in bu hamleyle birlikte yönetim kurulunda daha fazla koltuk talep ettiği bildirildi.

Yurt dışı hisse senetleri analizi
Yayınlama: 09.10.2023
4
A+
A-

Walt Disney Yatırımcı Payındaki Artışla Yükselirken, Savunma Hisseleri Jeopolitik Riskler Sonrası  Lockheed Martin Öncülüğünde Artış Kaydediyor…

The Walt Disney Company (DIS); Trian, şirketteki 2.5 milyar doları aşan hisse değeriyle Disney'in en büyük yatırımcılarından biri haline geldi. Nelson Peltz’in bu hamleyle birlikte yönetim kurulunda daha fazla koltuk talep ettiği bildirildi. Trian Fund Management, son aylarda Disney'deki hissesini önemli ölçüde artırarak 30 milyondan fazla hisseye sahip olduğu bildirildi. Disney, Trian'ın yönetim kurulu üyeliği talebini reddederse Trian, Disney'in önümüzdeki baharda yapılacak yıllık toplantısında seçim için direktörleri aday göstermeyi seçebileceği vurgulandı.  Nelson’ın bu atağından sonra şirket hisselerinin ABD seansı öncesi bugün alıcılı olduğu görülmekte.

Lockheed Martin (LMT) üç ayda bir hisse başına 3,15 dolar veya yıllık hisse başına 12,6 dolar temettü dağıtacağını açıkladı. Temettünün 29 Aralık 2023 tarihinde ödenecek. Yıllık temettü getirisi % 3,1 olarak hesaplanmakta. Hafta sonu İsrail-Filistin savaşının patlak vermesinin ardından savunma hisseleri artan jeopolitik gerilim nedeniyle harcamaların artacağı beklentisiyle yükseliş kaydediyor. LMT hisseleri ABD seansı öncesinde %5 alıcılı seyrediyor.

Ferguson Plc (FERG), 3.0 milyar dolarlık hisse geri alma programının devamı olarak duyuruda bulundu. Şirket, Broker’ı J.P. Morgan Securities LLC ile 9 Ekim 2023'ten başlayarak en geç 15 Aralık 2023'e kadar sürecek, bağlayıcı bir anlaşma yaptı. Bağımsız bir üçüncü taraf olan J.P. Morgan Securities, şirket hisselerinin satın alımlarının zamanlamasına ilişkin ticari kararları şirketten bağımsız olarak alacak. Programın bu dilimine tahsis edilen azami tutar 130 milyon dolarak olarak ifade edildi.  Aracı kurumlarla yapılan çeşitli düzenlemeler uyarınca program kapsamında şirket tarafından geri satın alınan hisselerin değeri toplamda 3,0 milyar doları geçmeyecek.

Kaynak: Gedik Yatırım


SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.